Metateoria w Ajurwedzie – co to znaczy?

metateoria w ajurwedzie

Metateoria w Ajurwedzie – co to znaczy?

Metateoria w Ajurwedzie, bo tak zdarza mi się nazywać Ajurwedę, funkcjonuje już 5000 lat i jest prababką wszelkich systemów medycznych. Uświadomienie sobie tej kwestii daje poczucie ulgi i jest w stanie unieść Cię wysoko w hierarchii własnego życia. Tu nie chodzi o lepszą wersją siebie, bo to nie tak nazywane jest w Ajurwedzie. Ale o prostą koncepcję – HOLIZMU, który dobrze rozumiany i wdrożony, przynosi efekty.

 

Metateoria w ajurwedzie i koncepcje Wszechrzeczy, czyli skąd się wzięła Ajurweda?

Metateoria w ajurwedzie, czyli jak to się zaczęło? Nie chcę opuścić naszej galaktyki, pragnę dalej brnąć po ziemi swoją ścieżką i realizować swoją dharmę. Chcę podkreślić przyczynę pojawienia się Ajurwedy, ponieważ ta historia jest dosyć ciekawa. Ja na przykład, jako przykładna pitta uwielbiam wiedzieć i znać prawdę. Otóż Ajurweda nie jest zwykłym tekstem, który ktoś stworzył. To koncepcja medycyny, która ma nieść Sattvę Człowiekowi w okresie Okresu Kali.

Era Kali, czyli Kali Yuga jest koncepcją wedyjską informującą nas, ludzi o tym, że od około 5000 lat żyjemy w okresie upadku cywilizacji, moralności, kłamstwa i fałszywych nauczycieli i mędrców.

To oczywiście czas, kiedy to zło pojawia się sinusoidalnie, a więc nie oznacza, iż nieustannie będziemy doświadczać zła.

Przed okresem Kali ludzie nie chorowali, żyli głównie w Sattvie, a więc nie była nikomu potrzebna medycyna uzdrawiająca. W Erze Kali, czyli w wieku ciemnym, już tak. A więc Spisano treści, które miały nieść pomoc ludziom, a owe treści pochodzą od Najwyższej Świadomości, Brahmy, aby ludzie radzili sobie chłonąc wiedzę wyższą.

Jeszcze nie doszłam do sedna, a już zauważ, jaka piękna jest historia jest w tle Triphali, Danacharyi i innych ajurwedyjskich smaczków. 

 

Holizm XXI wieku i 5000 lat tradycji

Kiedy historia zatoczyła koło a medycyna zachodnia zaczyna zjadać własny ogon, przychodzi ona, cała na biało, czyli Ajurweda z całą masą wskazówek. Ponieważ kto zaznał mocy Ajurwedy, ten wie, o czym piszę, że być może doczekamy się w tej sinusoidzie takiej górki, w której Ajurweda, ale i inne systemy medyczne będą bardziej dostępne dla człowieka. Holizm bowiem powraca i ma się całkiem dobrze, a wcale nie jest taki młody. Dzisiejsza kultura życia jest zachłanna na nowe, unikalne, ale i nieco czarodziejskie tematy.

Ajurweda zatem urosła do rangi magicznej, niezawodnej, bo taka i jest, ale w tym wszystkim kryje się potęga. Metateoria w Ajurwedzie to nic innego jak całościowe podejście do zdrowia człowieka, w szerszym znaczeniu. Oznacza to, że idziemy drogą dedukcji, czyli od ogółu do szczegółu, a więc analizujemy szerzej, a potem mamy efekt żarówki. W czasie tego dedukowania możemy wiele doświadczyć, ale to Moja Droga Czytelniczko, jest naturalny proces.

Mocno trzymam się tradycji Ajurwedy w kontekście jej praktykowania, natomiast formę przekazu „na nasze” staram się zachować przyzwoitą, by była dla Ciebie jasna i klarowna. Po cóż miałabym komplikować Ci życie i stosować nieznajome słownictwo? W tym tkwi cały sens. Metateoria w Ajurwedzie jest prosta, logiczna, wręcz nic nowego się nie dzieje. My po prostu, tu na Zachodzie, ale nie tylko tu, odeszliśmy od tej koncepcji META. 

 

Metateoria, czyli co dokładnie?

Jak już wspomniałam wyżej słowo META to przedrostek oznaczający szersze znaczenie danego zagadnienia. Mamy metaanalizy, mamy Meta facebooka i mamy metateorię w ajurwedzie :). Ajurweda pod kątem leczenia cżłowieka jest kompletna. Oznacza to, że idąc do jednego, maksymalnie dwóch specjalistów od Ajurwedy, wyleczysz większość swoich dolegliwości. Ajurweda podchodzi całościowo – jesteś Vatą? Super, to oznacza, że prawdopodobnie jesteś szaloną, bardzo kreatywną, ale i zapominalską osobą.

Miewasz zmienne nastroje, ale także nieregularnie trawisz, masz suchą skórę i Ci ciągle zimno. Jest Meta? Te wszystkie dolegliwości, jeśli byś chciała wyleczyć w medycynie zachodniej, musiałabyś się trochę nachodzić. A tutaj przejdziesz jedną terapię, ale METATERAPIĘ, HOLISTYCZNĄ, i z dużym prawdopodobieństwem wyzdrowiejesz trwale i prawdziwie.

 

CUD, czyli umysł, ciało i dusza

I dochodzimy do sedna – metateoria w ajurwedzie to teoria CUDu, Ciała, Umysłu i Duszy. O ciało dbasz dietoterapią, która jest programem specjalnie dla Ciebie. Zażywasz również przepisane zioła ajurwedyjskie, aby przyspieszyć proces zdrowienia i poczuć się lepiej. Dla ciała również praktykujesz Jogę, która dodatkowo wspiera Twoją czakralną energię, ale i reguluje oddech, wzmacnia ciało. Umysł uspakajasz  pranajamą, medytujesz, uczysz się nowych rzeczy, ale i kontrolujesz. Dla duszy wyciszając umysł medytacją, pracujesz nad intuicją, łączysz się z Wyższa Jaźnią. Ta droga jest prosta w logice, w praktyce bywa różnie.

Przy tym nie zapominasz o realizowaniu swojej dharmy, którą prawdopodobnie odkryłaś, bo śpiewała Ci dusza tak głośno, żebyś usłyszała :).

Grzeszki na drodze metapraktyki się pojawiają i pojawiać będą, a więc nie zarzucaj sobie niekonsekwencji. Pamiętaj, że Twoje życie to Twoja Metadroga 🙂 I tak w konsekwencji dobrniemy do Mety tej ziemskiej wędrówki, ale wędrówka ta może być spełnioną drogą i szczęściem. tego Ci życzę!

 

Oczyszczanie w Ajurwedzie [e-kurs] – zapoznaj się z opisem kursu

 

Katarzyna Kłyż

terapeutka i nauczycielka ajurwedy

 

 

Powiązane artykuły

Zostaw odpowiedź

prezent dla Ciebie

E-BOOK "Ajurweda w polskiej kuchni jesienią i zimą" w prezencie!

Zapisz się do mojego newslettera

[yikes-mailchimp form="1"]