Ajurweda

Ajurweda

Czym jest najstarsza medycyna świata?

Ajurweda (ayurveda, ayur-życie, veda- wiedza) w dosłownym tłumaczeniu jest nauką o życiu. Jest to jeden z najstarszych systemów medycznych świata pochodzący z Indii i tam do dziś praktykowany. Jej pierwsze zapisy liczą około 5000 lat, a obdarzony przydomkiem „ojca medycyny” Hipokrates stosował jej zasady w leczeniu ludzi i budował m.in. na jej podstawie swoje późniejsze idee.

Ajurweda jest prawdziwie holistyczną medycyną, co oznacza, że podejście do leczenia człowieka jest całościowe, a podczas terapii brane są pod uwagę wszystkie aspekty życia – fizyczne i psychiczne – umysł, zmysły, ciało, dusza. Nie jest to anachroniczna medycyna ludowa, czy znachorstwo, to pełnoprawna nauka posiadająca własne, kompletne metody leczenia i eksperymentowania. Opiera się na obserwacji istot żywych oraz środowiska i badaniu wzajemnego ich wpływu na siebie.

Celem ajurwedy jest zachowanie zdrowia osób zdrowych i leczenie osób chorych, zatem oferuje ona całą gamę niezwykle skutecznych zabiegów terapeutycznych, receptur ziołowych oraz porad żywieniowych.

 

Celem Ajurwedy jest zachowanie zdrowia u osób zdrowych i przywracanie zdrowia osobom chorym

 

Ajurweda w polsce

Od kilku lat obserwuje się wzrost zainteresowania Ajurwedą w Polsce. Ma to związek również z faktem, iż Ajurweda jest mocno związana z jogą. Joga natomiast swoją popularność zdobyła już w pierwszej połowie XX wieku (tak, dobrze czytasz), kiedy Carl Gustav Jung oraz inni badacze teorii wschodnich zaczęli badać wpływ jogi kundalini, czakroterapii oraz ogólnie pojętego systemu wedyjskiego, na człowieka. Zaczęto porównywać terapie wschodnie, z zachodnimi, a efekty są przedstawione m,in. w dziełach Junga.

Od około 10 lat obserwuje się wzrost popularności Ajurwedy w Polsce także dlatego, że pierwsi konsultanci ajurwedyjscy podczas swoich konsultacji pokazali, na co stać Ajurwedę.

Ajurweda jako medycyna jest skuteczną metodą leczenia na wielu płaszczyznach, a za jej skutecznością przemawia fakt nierozdzielania człowieka na kawałki, a traktowania go jako całości. Ma to sens? Jak najbardziej, bowiem jeśli mamy problemy skórne i korzystamy, np. opryszczkę i korzystamy z usług dermatologa, czy on zbada nas od środka? Nie! Opryszczka w Ajurwedzie.

 

Ajurweda założenia

Założenia Ajurwedy są proste i nieskomplikowane, jednak różnią się od tego, czego uczymy się od podstawówki. Praktyka ajurwedy  zatem nie jest trudna, a nieco inna.

Ajurweda ma to do siebie, że pojmuje człowieka jako całość. Najważniejszą teorią Ajurwedy, jest teoria żywiołów:

  • Mamy wodę, ogień, powietrze, eter oraz ziemię. Te żywioły tworzą Wszechświat i wszystko, co w nim żyje i nie żyje. Proste prawda?
  • Następnie te żywioły manifestują się w Naturze człowieka jako DOSZE, czyli typy biologiczne. Vata, pitta i kapha. Jaką jesteś doszą?
  • Kolejną istotną kwestią są guny – czyli właściwości przejawiające się wszędzie. Guny określą po pierwsze jakości umysłu, ale także jakość żywności.

Z założenia Ajurweda ma odnaleźć nierównowagę tych żywiołów w ciele i zaproponować rozwiązania przywracające balans. Rozwiązania te są najczęściej nowym sposobem na życie, który Ajurweda proponuje.

 

Jak mogę Ci pomóc poznać Ajurwedę?

Jeśli chciałabyś zacząć pod podstaw, zachęcam Cię do kursu w formie e-learningu Ajurweda od podstaw.

Być może znasz już podstawy ajurwedy i chciałabyś pogłębić swoją wiedzę. Ajurweda dla kobiet jest zatem dobrym rozwiązaniem lub Dieta w Ajurwedzie.

Dostępny jest również warsztat Ziołolecznictwo w Ajurwedzie .

 

Zachęcam Cię również do odwiedzenia Bloga o Ajurwedzie a także mojego Kanału na YOUTUBE.

 

Jeśli zapiszesz się do newslettera, będziesz otrzymywała na bieżąco informacje, co w Ajurwedzie piszczy 🙂