Mantry – droga do zdrowia ciała i umysłu

mantry ajurweda

Mantry – droga do zdrowia ciała i umysłu

Jesteś tym, czym się karmisz – to coraz bardziej popularne stwierdzenie przybiera na sile w ostatniej dekadzie, umacniając ludzką decyzyjność do podjęcia życiowych zmian. W obszarze karmienia się nie znajduje się jedynie pożywienie, a środowisko, inni ludzie, wygląd naszego domu oraz dźwięki.

Badania nad dźwiękiem i jego znaczeniem terapeutycznym rozpoczęły się jeszcze przed II wojną światową, lecz nie ma to większego znaczenia w odniesieniu do skuteczności. To tylko potwierdzenie tego, co wiedziano już tysiące lat temu, ale co obserwuje się również dziś. W Ajurwedzie Mantry ogrywają również ogromną rolę. O tym co ważne w ajurwedzie, przeczytasz w tym artykule, o praktyce ajurwedyjskiej. 

Mantry, bo o nich będzie mowa w niniejszym artykule, są coraz częstszym obiektem badań naukowców pod kątem ich stosowania w leczeniu wielu chorób ciała i ducha. Fizycy kwantowi od lat opracowują setki badań, które pozwalają nam zrozumieć, jak duże znaczenie w naszym życiu ma SŁOWO. Jaki wpływ, zatem, mają mantry?

 

Ajurweda od podstaw – czyli jak zacząć?

Czym są mantry?

Mantry to powtarzające się dźwięki używane do wnikania w głąb nieświadomego umysłu i dostosowywania wibracji wszystkich aspektów energetycznych ciała i umysłu. Mantry wibrują poprzez głośne intonowanie, ale i praktykę umysłową lub słuchanie.

MANTRA w sanskrycie oznacza „to, co chroni umysł” (trayatri manas). Są to słowa lub dźwięki posiadające specjalną energię lub wibracje. Za każdym razem, gdy mantry są intonowane, ich energia oddziałuje na ciało, umysł i duszę, harmonizując je i równoważąc. To czysta fizyka (sceptyków zachęcam do zapoznania się z fizyką kwantową). Im więcej śpiewamy, tym bardziej pozytywne i lecznicze efekty możemy uzyskać.

Matry pozwalają na zmianę wzorca świadomości. Zmieniają strukturę energetyczną umysłu i chemię mózgu, co likwiduje problem już na samym starcie. Zmieniana jest sfera mentalna i aura naszego ciała.

 

Myśli to materia?

W książce dra Dawsona Churcha, „Myśli to materia”, przeczytamy o niezwykłej sile, jaką jest myśl. Autor przytacza setki badań naukowych w temacie oddziaływania myśli na materię, podaje przykłady uzdrawiania poprzez kierowanie myśli w konkretny sposób. Lektura obowiązkowa!

Wróciwszy do mantr i ich skuteczności – są one słowem i dźwiękiem, stąd moja dygresja na temat książki Churcha, który podsumowuje myśli i ich wpływ na rzeczywistość.

W medycynie ajurwedyjskiej, czyli systemie holistycznym, całościowym, intonowanie mantr jest nieodzownym elementem uzdrawiania i profilaktyki. Nie ma to związku z żadną religią. Nie jest istotne, jaką formę boską czcimy lub, czy jesteśmy ateistami. Dźwięk porusza umysł, serce i wpływa na nas na poziomie fizycznym, świadomym, podświadomym i nieświadomym. Zatem nie ma znaczenia, w co wierzymy. Niekorzystne dla nas dźwięki dnia codziennego możemy neutralizować właśnie poprzez intonowanie mantr, która stanowi po prostu narzędzie duchowe, ale też fizyczne do tego, abyśmy mogli uzdrowić nasz umysł i ciało. Dzięki sile dźwięku harmonizujemy i kontrolujemy nasze zmysły i przywiązanie do świata materialnego.

 

Mantry a medytacja

Intonowanie mantr w sposób niezwykle skuteczny pozwala na kierowanie uwagi w głąb. Medytacja, bowiem, wymaga od nas, abyśmy wyciszyli umysł i potrafili kierować uwagę na obiekt. Szaleńczy tryb życia, chaos i hałas często utrudniają medytację, dlatego mantrowanie przed rozpoczęciem medytacji daje możliwość wyciszenia, harmonii i wspaniale i skutecznie przygotowuje nasz rozbiegany umysł do wejścia w stan medytacji. Mantry usuwają z umysłu tamas i radżas, czyli dwie jakości na poziomie subtelnym, które odpowiadają za ignorancję, ale i pasję. W medytacji stan pasji, czy ignorancji jest niedozwolony, a samo przejście do stanu sattwy, trzeciej guny, wymaga czasu, ponieważ to nie sprint, a maraton. Kiedy stan wysokich wibracji przeniknie dzięki mantrom do podświadomości, stanie się ona wówczas fundamentem medytacji dając możliwość lepszej skuteczności.

 

Kiedy można zobaczyć pierwsze efekty stosowania mantr?

Zwykle regularne intonowanie mantr przez co najmniej kilkanaście tygodni pozwala uzyskać zamierzone rezultaty. No dobra, zamierzone, czyli jakie? Takie, które zmienią strukturę naszego mózgu na poziomie fizycznym, oraz energię na poziomie subtelnym. Natomiast dobroczynne efekty zauważyć można już po ok. 2 tygodniach, regularnego i PRAWIDŁOWEGO intonowania.

 

Przykłady mantr i ich działanie

Mantra Gayatri

Mantra Gayatri jest uważana za jedną z najbardziej uniwersalnych ze wszystkich hinduskich mantr, odwołując się do uniwersalnego Brahmana jako podwaliny wiedzy i oświecenia pierwotnego Słońca. Intonować ją należy w zasadzie dopiero wtedy, kiedy zostanie ona przekazana nam przez Nauczyciela duchowego.

Mantra Gayatri jest wersetem Rygwedy, a jej treść jest następująca:

Om Bhur Bhuvah Swaha

Tat Savitur Varenyam

Bhargo Devasya Dhimahi

Dhiyo Yo Nah Prachodayat

Trudno jest ją przetłumaczyć dosłownie, bo w jej treści są zawarte wszystkie inne mantry, ale poszczególne słowa z dużą elastycznością, można tłumaczyć nasyępująco:

Om – Brahman – cały wszechświat

Bhur – płaszczyzna fizyczna

Bhuvah – przestrzeń

Svaha – niebo

Tat – najwyższa dusza

Savitur – Bóg słońca

Varenyam – nadający się do czczenia,

Bhargo – usuwający grzechy i ignorancję,

Devasya – chwała,

Dheemahi – medytujemy,

Dhiyo – intelekt,

Yo Nah Prachodayat – prosimy Cię o to oświecenie.

Mantra jest uznawana za jedną z najsilniejszych mantr oddziałującą mocno na każdej płaszczyźnie.

 

Mantra OM

Jest najważniejszą spośród mantr, ponieważ odzwierciedla boskie słowo. Dzięki tej mantrze otrzymujemy MOC, afirmujemy akceptację do siebie i otwieramy się na wszystkie dobroczynne aspekty wszechświata. Prowadzi to z kolei do poczucia szczęścia bez względu na sytuację, w której się znajdujemy. Otrzymujemy dar przyjmowania rzeczy, takimi, jakimi są i nie kwestionujemy rzeczywistości, a jedynie podążamy za tym, co daje nam los. OM jest dźwiękiem prany, czyli energii życiowej. Uaktywnia też naszą świadomość i podnosi energię zamieniając ją w pozytywną. Mówi się, że OM to wibracja wszechświata, zatem, gdy intonujemy tę mantrę, łączymy się z wszechświatem na poziomie subtelnym i fizycznym. Warto zauważyć, że niemal każda mantra zaczyna się i kończy OM.

Dobroczynne działanie mantr jest znane od tysiącleci, a przez dzisiejszych naukowców, zwłaszcza tych od fizyki kwantowej, dokładnie badane. Mantry należy intonować w celach leczniczych i duchowych, ale nie możemy mantrować, aby działać na czyjąś szkodę lub spełniać nimi własne pragnienia.

 

Literatura:

David Frawley, Ajurweda i umysł Wydawnictwo Zielone Wydawnictwo, Kraków 2018.

https://en.wikipedia.org/wiki/Gayatri_Mantra

David Frawley, Terapie ajurwedyjskie, Wydawnictwo Zielone Wydawnictwo, Kraków 2019

 

Powiązane artykuły

1 Response

Zostaw odpowiedź

prezent dla Ciebie

E-BOOK "Ajurweda w polskiej kuchni jesienią i zimą" w prezencie!

Zapisz się do mojego newslettera

[yikes-mailchimp form="1"]