Kamienie naturalne i minerały – jak działają? I dlaczego?

kamienie naturalne

Kamienie naturalne przeżywają swój renesans. Cieszy to m.in. dlatego, że może na rynku pojawiać się będzie coraz mniej plastiku i sztucznych koralików. Ale również dlatego, że kamienie naturalne mają MOC i bardzo fajnie wspomagają proces zdrowienia. W Ajurwedzie niegdyś sporządzano lekarstwa ze sproszkowanych minerałów.  W podobny sposób wytwarzane jest np. mumio. Obecnie nie stosuje się już minerałów doustnie, a nosi przy skórze w postaci biżuterii lub wykorzystuje w medytacji czakralnej. Jak działają poszczególne minerały? Przeczytaj!

 

Ajurweda od podstaw – czyli jak zacząć?

Kamienie naturalne – ich energetyczne i fizyczne działanie

Zgodnie z założeniami Ajurwedy, Medycyny Egipskiej, Chińskiej, czy każdej innej Medycyny Naturalnej, zarówno rośliny, jak i minerały wpływały na zdrowie człowieka. Badano, prowadzone eksperyment, a następnie wyciągano wnioski przez setki lat z tychże. Zapisywano owe wyniki badań w różny sposób i część z nich przetrwała do dziś. Wiele naturalnych systemów medycznych bazuje na żywiołach – pięciu elementach, które w nieco różniący się sposób, przedstawiane są zależnie od systemu. I tak na przykład w Ajurwedzie mamy 5 żywiołów: ogień, woda, powietrze, eter, ziemia. W Medycynie Chińskiej mamy: ogień, ziemię, metal, wodę, drzewo. Każda substancja świata ma przypisany dany żywioł – np. w papryczce chilli dominuje żywioł ognia. W wodzie, żywioł wody. Podobnie jest z kamieniami. Na poziomie energetycznym odpowiadają one również danym żywiołom, a dodatkowo tęczy kolorów. A kolory z kolei przypisane są czakrom, ale o tym później.

 

W wielu tradycjach kamienie stanowiły także formę amuletów, miały chronić przed negatywnym działaniem danej energii! Np. ametyst był kamieniem bogactwa i szlachetności, a turkus jest ponoć najstarszym talizmanem z działaniem uspokajającym.

Czakry, kolory, wiry energii a kamienie naturalne 

O czakrach pisałam m.in. tutaj – zdecydowanie zachęcam do lektury artykułów, gdyż dosyć dokładnie opisują każdą czakrę z osobna. Kiedy zabieramy się za pracę z czakrami, musimy pamiętać o tym, że są to wiry energetyczne kumulujące dany rodzaj energii. Czakry przypominają naszą ścieżkę życiową – od podstawy, aż po szczyt i cel życiowy – duchowe wyzwolenie. Zahaczają niemal o każdy aspekt i odgrywają kluczową rolę w życiu i zdrowiu człowieka.

Czakry są kumulacją energetyczną danego rodzaju energii w ciele. Poszczególne ładunki energii zbierają się w tych punktach dlatego pracuje się właśnie z nimi. Uregulowanie i harmonizowanie energii w czakrach niesie za sobą oczyszczenie emocjonalne, odtyka się niektóre blokady (pamiętaj, że czakra nie może być całkowicie zablokowana, gdyż wtedy kończyłby się nasz żywot). Do blokad czakralnych przyczyniają się niewłaściwe emocje, traumy, urazy, brak odpuszczenia. I w zależności czego dotyczy problem, dana blokada lokuje się w odpowiednim miejscu.

Np. jeśli problem jest związany z brakiem poczucia bezpieczeństwa, tożsamością seksualną, chwiejnością, energia będzie „wariować” na poziomie czakry sakralnej i podstawy. Wtedy pojawiają się takie dolegliwości jak bóle kręgosłupa, mięśniaki macicy. Nie ma harmonii energetycznej, więc ciało „wyrzuca” sygnał na zewnątrz.

 

Co z tym mają wspólnego kamienie naturalne?

Kamienie mają zazwyczaj przypisane działanie. I to działanie nie wynika z czarów, a z wniosków wyciąganych latami w czasach, kiedy nie było konkurencyjnych lekarstw. Np. kryształ górski, ze względu na swoją czystość i przejrzystość, uznawany jest za bardzo duchowy kamień, który ma wpływ pozytywny na energię w wielu czakrach. Przypisuje się mu działanie oczyszczające duszę, czyli naszą energię subtelną. Dlatego podczas medytacji z czakrą kładzie się go przy czubku głowy, ma bowiem w czasie medytacji wspierać dodatkowo czakrę korony.

 

Kamienie naturalne – działanie poszczególnych, wybranych minerałów

Poniżej zaprezentuję przegląd podstawowych kamieni naturalnych, które wspierają konkretną czakrę i energię, a także organy wewnętrzne. Minerałów i kamieni naturalnych jest tysiące, wybrałam te, które występują najczęściej, są dostępne i popularne, a także mają świetne działanie wspomagające. 

 

Kryształ górski

Kryształ Górski, jak wiele kamieni szlachetnych, ma wiele właściwości prozdrowotnych. Należą do nich, między innymi:

 • usuwa blokady energetyczne,
 • oczyszcza organizm,
 • harmonizuje otoczenie, oczyszczając je z negatywnej energii,
 • przyciąga dobrą energię,
 • wzmacnia wszystkie czary, głównie KORONY,
 • neutralizuje toksyny – dodany do wody, oczyszcza ją,
 • podnosi wibracje,
 • KAMIEŃ DUCHOWY.

Naturalny kryształ górski jest nazywany „głównym uzdrowicielem” oraz „wszechleczącym”, ponieważ wpływa na wibracje wszystkich czakr. Medytacja z kryształem lub czakroterapia z użyciem tego kamienia pozwoli przyspieszyć proces regeneracji. Warto mieć go w swoim domu – w każdym pomieszczeniu.

 

Ametyst

Ametyst ma bardzo szerokie spectrum energetyczne i lecznicze, jest więc wykorzystywany w wielu sytuacjach. Związany z czakrą korony ma potężny wpływ na energię ciała i umysłu, dając spokój i opanowanie podczas praktyk duchowych.

Niektóre z właściwości leczniczych i duchowych ametystu:
 • Działa uspokajająco, łagodzi napięcia i drażliwość,
 • łagodzi stany lękowe,
 • działa lekko nasennie, dobry przy problemach z bezsennością,
 • wspomaga w oczyszczaniu toksyn z organizmu,
 • wzmacnia odporność,
 • wpływa pozytywnie na metabolizm,
 • wspomaga rekonwalescencję przy chorobach płuc,
 • jest świetnym kamieniem medytacyjnym,
 • odgania złą energię osób trzecich, wspomaga skupienie,
 • aktywuje świadomość duchową.

 

Ametyst i jego wpływ na emocje i umysł człowieka

Gdy regularnie będziesz mieć przy sobie ametyst, prawdopodobnie wspomoże on uspokoić Twój stres i niepotrzebne, nadmiarowe lęki. Ametyst nadaje się szczególnie dla osób, które są np. w żałobie. Mając ten kryształ przy sobie, w sposób widoczny odczujesz „zewnętrzne” wsparcie. Wzmacnia on siłę witalną człowieka, przynosząc stabilność emocjonalną i wewnętrzną siłę.

Oprócz tego ametyst może również oczyszczać aurę człowieka, jednocześnie stymulując czakrę korony i gardła. Z tego powodu biżuterię z tym kamieniem zaleca się nosić na sercu lub gardle.

Ze względu na wibracje, które posiada ten kamień, może on wpływać pozytywnie na nasze sny, niwelując koszmary. Sprawi on, że pomału rozwinie się w nas aspekt duchowy. Osoby które doświadczają trudnych dolegliwości psychicznych nie powinny korzystać z magii tego kamienia,  wibracji, ponieważ mogą nie być w stanie poradzić sobie z jego intensywną energią.

 

Turkus

TURKUS – rzadki minerał z grupy fosforanów. Nazwa turkus wywodzi się od nazwy Turcji (turecki kamień), gdyż szlak handlowy z Persji do Europy wiódł niegdyś przez Turcję. Inna nazwa tego minerału kalait (gr. ładny kamień) została po raz pierwszy użyta przez pisarza rzymskiego Pliniusza Starszego i obecnie jest już prawie nieznana.

TURKUS to przepiękny kamień, bardzo znany w naszej szerokości geograficznej. Mawia się, że turkus jest jednym z najstarszych talizmanów ochronnych świata.

Pięknie prezentuje się nadgarstku, opalizuje i mieni się w świetle. Polecana ze względu na swoje niezwykłe właściwości.

Turkus nieodłącznie związany jest z czakrą gardła i czakrą serca – dwiema bardzo ważnymi energiami. Bliskość turkusu wzmaga energię dobra, miłości, cierpliwości i szczerości – a tym samym harmonizuje energię otoczenia.

WARTO MIEĆ GO PRZY SOBIE PODCZAS WAŻNEGO WYSTĘPU!

Przypisuje się mu znaczące właściwości, do których należą między innymi:

 • wzmacnia serce,
 • wzmacnia tarczycę,
 • wspomaga leczenie chorób układu oddechowego,
 • uspokaja,
 • wprowadza w dobry nastrój,
 • sprzyja relaksacji.

Tygrysie oko 

Jedna z migotliwych odmian kwarcu, nieprzeźroczysty minerał wykazujący efekt kociego oka, czyli obecność migotliwego pasa przesuwającego się po kamieniu podczas jego obracania w dłoni. Powodują to utleniony krokidolit, tremolit i crossyt w postaci włóknistych wrostków ułożonych w jednym kierunku (to po nich wędruje charakterystyczne lśniące pasmo). Kwarcowe tygrysie oko zazwyczaj współwystępuje z kwarcowym sokolim okiem czasami też z kwarcowym bawolim okiem, które różnią się od niego stopniem utlenienia wrostków amfiboli (Źródło: WIKIPEDIA).

Przypisuje się mu znaczące właściwości, do których należą między innymi:

 • wzmacnia układ endokrynologiczny U KOBIET 
 • równoważy hormony,
 • wzmaga ekspresję w działaniu,
 • uwalnia uwięzioną energię,
 • daje jasność percepcji,
 • wspiera witalność.

Kurs Ajurweda dla Kobiet

Kamień księżycowy

Kamień księżycowy jak wiele kamieni szlachetnych, ma wiele właściwości prozdrowotnych. Należą do nich, między innymi:

 • poprawia płodność,
 • wspiera żeńską energię,
 • leczy układy energetyczne,
 • usuwa skurcze menstruacyjne,
 • usuwa wodę z organizmu,
 • daje spokój do kontemplacji.

 

Kamień księżycowy to piękny, lśniący minerał, który wspiera człowieku jego zdolność odczuwania oraz intuicji. Harmonizuje szczególnie żeńską energię, która, jeśli jest w równowadze, jest przepotężna, kreatywna i płodna. W sferze fizycznej wspiera kobietę w jej dolegliwościach związanych z menstruacją oraz cyklem miesięcznym. Wspomaga usuwanie wody z organizmu. NOŚ ZAWSZE PRZY SKÓRZE.

W domu warto położyć go tam, gdzie zwykle kontemplujemy, czytamy książkę lub śpimy.

KAMIEŃ KSIĘŻYCOWY jest skaleniem (z reguły adularem lub ortoklazem). Jest kamieniem od wieków poszukiwanym dla ich niezwykłej cechy. Skaleń ten wykazuje bowiem efekt iryzacji polegający na srebrzystoniebieskiej poświacie pojawiającej się na powierzchni kryształu przypominającej światło księżyca. Stąd nazwa tego niezwykłego kamienia. Zjawisko to powodują drobne, prawidłowo ułożone wrostki innego skalenia (albitu) wewnątrz kamienia księżycowego.

 

Czarny Turmalin

Czarny TURMALIN jak wiele kamieni szlachetnych, ma wiele właściwości prozdrowotnych. Należą do nich, między innymi:

 • chroni przed toksycznymi osobami,
 • neutralizuje działanie elektroniki w domu,
 • odstrasza złą energię,
 • przyciąga dobrą energię,
 • stabilizuje emocje,
 • korzystnie wpływa na układ krążenia,
 • działa jak TARCZA OCHRONNA!

CIEKAWOSTKA – CZARNY TURMALIN WARTO POŁOŻYĆ OBOK TELEWIZORA, KOMPUTERA LUB INNYCH URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH!

Czarny turmalin jest pięknym kamieniem ochronnym, który wspiera nas w unikaniu osób o niskiej energii. Toksyczne osoby często szukają więzi – turmalin je notorycznie przecina i pozwala na swobodę działania.

Turmalin posiada zdolność do generowania napięcia elektrycznego podczas ogrzewania lub ochładzania, czyli wykazuje właściwości piroelektryczne. Zjawisko znane już było w XVII wiecznej Europie, gdzie turmalin określano mianem cejlońskiego magnesu. Przyciągał bowiem lub odpychał gorący popiół. Źródłem turmalinów był wówczas Cejlon. Obecnie największe ilości tego minerału wydobywa się w Brazylii, skąd importuje się zarówno czarne, jak i barwne turmaliny. Największe osiągają rozmiary liczone w metrach.

 

Cytryn

Cytryn, jak wiele kamieni szlachetnych, ma wiele właściwości prozdrowotnych. Należą do nich, między innymi:

 • Wspiera życiodajną energię,
 • pobudza kreatywność,
 • daje przepływ energii,
 • przyciąga bogactwo,
 • fizycznie wspiera wątrobę, trzustkę, woreczek żółciowy, śledzionę i żołądek,
 • daje energię nadziei i mądrości,
 • wspiera energię czakry splotu słonecznego.

Naturalny cytryn jest kamieniem manifestacji, wyobraźni i osobistej, silnej woli. Będąc symbolem słońca, jest ciepły i pocieszający, energetyzujący i życiodajny. Pobudza czakry niczym wiosenne światło słoneczne, oczyszczając umysł i pobudzając duszę do działania.

Jego częstotliwość rozbudza kreatywność i wyobraźnię oraz podtrzymuje proces przekształcania marzeń i życzeń w namacalną formę. Ma zdolność niekumulowania energii. Nie zatrzymuje jej, lecz daje jej przepływać. Jego moc jest na tyle duża, że jest jednym z niewielu kamieni, których można nie oczyszczać po ich użyciu.

 

Kamienie naturalne nie leczą, a wspierają energię!

 

Kamienie surowe czy oszlifowane?

Kamienie naturalne warto mieć przy sobie. Te surowe świetnie sprawdzą się w roli amuletów domowych, np. turmalin położony obok telewizora, czy karneol przy szafce nocnej. Natomiast przy skórze warto nosić te oszlifowane, które po prostu nie będą drażnić skóry. Wypukłe elementy naturalnych surowców po prostu niekiedy są zbyt ostre, by nosić je przy skórze.

Z miłością,

 

Kasia <3

 

 

 

Powiązane artykuły

Zostaw odpowiedź

prezent dla Ciebie

E-BOOK "Ajurweda w polskiej kuchni jesienią i zimą" w prezencie!

Zapisz się do mojego newslettera

[yikes-mailchimp form="1"]