Czakra sakralna – czyli emocje i seksualność

czakra sakralna

Czakra sakralna– czyli emocje i seksualność

Obiecałam cykl artykułów o czakrach. Uważam, że medycyna czakralna i jej zrozumienie na poziomie energetycznym jest kluczem do zdrowego ciała i umysłu. Czakra sakralna, czyli czakra druga lub też Svadisthana, to energia, która zarządza naszą kreatywnością, seksualnością oraz płodnością. Czakra pierwsza zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa i uziemienie, a druga z kolei przyjemność, doznania i emocje. Przeczytaj koniecznie, w jaki sposób utrzymać czakrę w harmonii i cieszyć się zdrową seksualnością i kreatywnością.

 

Czym jest czakra sakralna?

Czakra sakralna, druga, czyli czakra sakralna mieści się mniej więcej w okolicy dolnej części brzucha, nad wysokością genitaliów. Czakra ta odpowiada elementowi wody. Za obszar jej odpowiedzialności uznaje się m.in. dolne kręgi kręgosłupa, nerki, pęcherz moczowy, wyrostek robaczkowy, biodra i miednicę.

 

Czakra ta jest mocno związania z przebudzeniem energii Kundalini. Sanskrycka nazwa tej czakry „svadisthana” oznacza „miejsce zamieszkania, pobytu” – prawdopodobnie chodzi właśnie lokalizację energii Kundalini.

 

Czakra sakralna a seksualność

W dzisiejszym świecie poprzez seksualność postrzega się głównie walory zewnętrzne: duże piersi, szeroki tors, okrągła pupa, wcięcie w talii. Mówimy wówczas, „o, ale on/ona jest seksowny/a”. Słowo seksowny nie ma jednak nic w wspólnego z czakrą sakralną, jako taką.  Owszem, kiedy czakra sakralna nie jest zaburzona, wówczas faktycznie odznaczamy się wyjątkową energią. Biją z nas pozytywne emocje, jesteśmy kreatywni. Wtedy przyciągamy równie kreatywne osoby, jesteśmy lubiani, a niektórzy mogą nawet stwierdzić, że „o, ta osoba w sobie coś ma”. To prawdopodobnie ten harmonijny przepływ energii między czakrami.

 

Prawidłowa energia czakry sakralnej jest odpowiedzialna za orgazm. Jeżeli nie możemy (zwłaszcza kobiety) doświadczać orgazmu, prawdopodobnie powinnyśmy popracować z drugą czakrą.

 

Kurs Ajurweda dla Kobiet

 

Energia seksualna jest naturalna i nie należy jej tłumić. Nie chodzi o to, by wykorzystywać ją do zaspakajania potrzeb na poziomie fizycznym tylko i wyłącznie, a bardziej do jej kreatywnego wykorzystania.

Wiele o tym mówi Tantra, którą warto sobie przyswoić, jeśli chcemy w sposób prawidłowy gospodarować swoim seksualnym potencjałem i uniknąć wielu zachwiań w tej sferze.

 

Niedobór czakry sakralnej

Tak jak w przypadku czakry korzenia, tu również mówimy o niedoborze i nadmiarze energii czakry. Każda z tych sytuacji objawia się w określony sposób, być może będziesz w stanie zauważyć niektóre z objawów, co da Ci bodziec do dalszych poszukiwań swojej dysharmonii.

O niedoborze czakry sakralnej mówimy wtedy, gdy dosłownie uchodzi z nas życie, ponieważ samo życie na poziomie materialnym jest ściśle związane z czakrą sakralną (płodność, poczęcie, seks).

Jeśli czakra druga jest zablokowana, mamy bardzo niskie libido, a emocje i kreatywność dosłownie stają się jałowe. Jesteśmy sztucznie opanowani i wyprostowani. Nasza energia seksualna w zasadzie nie istnieje, a życie przybiera kolor szary. Zauważamy wówczas sztywność ciała i umysłu. Nie próbujemy być kreatywni, a stajemy się odtwórczy i przewidywalni. Nie ma w nas pasji, podniecenia ani chęci sprawiania sobie przyjemność zarówno na poziomie zmysłowym, jak i duchowym.

Fizyczne dysfunkcje związane z brakiem równowagi drugiej czakry to zaburzenia płodności, zaburzenia funkcjonowania śledziony, nerek, pęcherza moczowego, zaburzenia miesiączkowania, sztywność ciała, głównie w stawach, bóle krzyża, utrata chęci do życia.

Objawy te nie muszą pojawić się wszystkie. Ale jeśli zauważamy większość z nich, to oznacza, że energia czakry jest w znacznym niedoborze i czas najwyższy zacząć solidnie pracować nad ciałem i umysłem.

Wiele kobiet i mężczyzn również zmaga się z niepłodnością. Warto popracować wówczas nad czakrą sakralną, bo od niej wiele zależy. Niektóre kwestie zaburzeń energetycznych w tej czakrze nie muszą pochodzić od nas. Mogą zostać nam przekazane od rodziców, czy innych przodków.

 

Nadmiar czakry sakralnej

Jeśli mamy niedobór, musi być i nadmiar. O nadmiarze czakry sakralnej mówimy wtedy, kiedy rządzą nami m.in. nadmierne emocje. Mamy nieustającą potrzebę agresywnego, nadmiernego manifestowania swoich poglądów (nie mylić z wyrażaniem siebie poprzez czakrę gardła) na poziomie emocjonalnym po to, by odzyskać równowagę. Mówimy wtedy, ze „jak nie wywalę tego z siebie, będę to dusić, aż się uduszę”. I to właśnie może być nadmierna czakra sakralna. Nadmiar energii tej czakry ma po prostu potrzebę wydostania się na zewnątrz.

Nadmierna czakra sakralna ma również tendencję do nadmiernej stymulacji lub przywiązania do zmysłów i przyjemności zmysłowej. Osoba taka nie ma prawie żadnych granic, i w kwestii emocji i seksu. Jest uzależniona od przyjemności fizycznej, silnych przeżyć emocjonalnych. Takiej osobie doskwierają wahania nastroju, dlatego zdarza się, że sięga po środki pobudzające lub zmieniające świadomość, by te nastroje wyrównać. Osoby z nadmierną czakrą seksualną muszą dać upust swoim emocjom, więc rządzi nimi obsesja, a często silne przywiązanie. Fakt, iż są pobudzone, sprawia, że się spalają na innych płaszczyznach, co często zaburza energię innych czakr.

Warto wspomnieć, że nadmiar czakry sakralnej to też żądza pieniądza.

 

Czakry. Psychologia Czakr – KURS MASTERCLASS ON-LINE

 

Naturalna, harmonijna czakra sakralna

Zarówno nadmiar energii czakry sakralnej, jak i jej niedobór stają się przyczyną wielu zaburzeń ciała i umysłu. Czasami postrzegamy nasze działania przez pryzmat genów, charaktery, czy cech osobowości. Pamiętajmy jednak, ze wiele jest w naszych rękach, a ciało nasze jest jak wielka świątynia wiedzy, która nieustannie daje nam sygnały swej nierównowagi. Uważność i „złapanie” tego można porównać do ważnej informacji nadanej alfabetem Morse’a w kryzysowej sytuacji. Jest na wagę złota.

Jak zatem powinna wyglądać energia czakry sakralnej w harmonii? Przede wszystkim odznacza się płynnością, wdziękiem i spokojnymi emocjami oraz kreatywnością. Każdy z nas ma inne pole do popisu, ale to w ramach tego pola pokazujemy swoją kreatywność. Nasza naturalna zdolność tworzenia i budowania to właśnie harmonia czakry drugiej. Kiedy czujemy się dobrze ze swoim statusem i materialnym, i seksualnym i społecznym, wówczas możemy mówić o zbalansowanej czakrze sakralnej. Nie jesteśmy ani zbyt mocno pobudzeni, ani przesadnie zdystansowani. Nasze  relacje w związku są prawidłowe, a gdy wystąpi jakikolwiek zwrot akcji, prawidłowa energia czakry sakralnej sprawia, że sytuacja od razu się balansuje.

 

Warto w tym miejscu znów wspomnieć o tantrze. Choć dla wielu sposób traktowania seksualności w Tantrze jest kontrowersyjny, to musimy pamiętać o tym, że w dzisiejszych czasach Tantra budzi takie skojarzenia, bo seks i ciało ludzkie jest zbytnio uprzedmiotowione. Seks traktujemy jako rozładowanie emocji i pragnienie przyjemności, kompletnie zapominając, ze to potężna energia. Jeśli nauczymy się nią dysponować, przyjemnością będziemy cieszyć się nieustannie.

 

Jak zrównoważyć energię czakry sakralnej?

Medytuj

Medytacja to pierwsza czynność, która poprawi energię w czakrze sakranej. Podczas specyficznej, czakralnej medytacji połóż się i połóż dłonie na swoim podbrzuszu. Uspokój myśli i oddychaj miarowo przeponą. Z każdym oddechem, kieruj energię do czakry sakralnej, wyobrażając sobie pomarańczowe światło nad czakrą. Gdy popracujesz z czakrą nieco dłużej, dowiesz się, co ją zaburza i jak rozwiązać tę sytuację. Podczas medytacji warto intonować mantrę VAM.

 

Uprawiaj jogę

Najlepszymi pozycjami, by zrównoważyć czakrę sakralną są pozycja dziecka, pozycja szczęśliwego dziecka, pozycja psa z głową w dół, ale też pozycja lotosu oraz pozycja gołębia.

 

Olejki eteryczne i kryształy

Jak już wspominałam przy okazji omawiania czakry korzenia, w przypadku czakry sakralnej również zadziałają konkretne olejki i kryształy.

Najlepszymi olejkami eterycznymi dla równowagi czakry sakralnej są ylang-ylang, olejek cytrynowy, drzewo sandałowe oraz różane. Wystarczy zmieszać z olejkiem bazowym, potrzeć dłonie i podczas medytacji przyłożyć w miejsce czakry drugiej. Można wypowiedzieć na głos nasze intencje.

Bursztyn, kamień księżycowy, pomarańczowy tumarlin, to kamienie, które świetnie rezonują z czakrą sakralną. Kamienie można przykładać bezpośrednio na czakrę, wypowiadają intencję lub medytując.

 

Inne zalecenia

Warto pracować nad swoją kreatywnością z poziomu świadomości. Obudź w sobie potencjał, poprzez celowe działanie. Wstań, włącz pozytywnie wibrującą muzykę i tańcz! Poruszaj brzuchem, kręć biodrami i zadbaj o element  radości i zabawy w życiu codziennym.

 

Konsultant Ajurwedy [kurs zawodowy] – edycja jesień 2023

 

Kasia <3

Powiązane artykuły

1 Response

Zostaw odpowiedź

prezent dla Ciebie

E-BOOK "Ajurweda w polskiej kuchni jesienią i zimą" w prezencie!

Zapisz się do mojego newslettera

[yikes-mailchimp form="1"]