Opryszczka w ajurwedzie – przyczyny i leczenie
Opryszczka to nieprzyjemny objaw, „atakujący” okolice ust. Medycyna zachodnia przypisuje pojawianie się nieprzyjemnych pęcherzy wirusowi HSV (herpes simplex virus), którego nosicielami jest niemal połowa populacji świata. Opryszczka może występować również w okolicach genitaliów, a sam wirus, według badań, może doprowadzić do zapalenia opon mózgowych. Aktywny wirus w czasie ciąży może prowadzić również do powikłań płodu. Co na to wszystko ajurweda?
Opryszczka w ajurwedze – przyczyny
Ajurweda zna i opisuje dolegliwości podobne do występowania pęcherzy w różnych miejscach na ciele. Opryszczka to odpowiednik takich delegliwości jak visarpa lub parisarpa. Ajurweda uzależnia leczenie opryszczki od danej doszy. Dlatego też, tak jak przy wielu innych chorobach w ujęciu ajurwedy, dane schorzenie jest uleczalne w wieloraki sposób.
Według Ajurwedy opryszczka może być zaburzeniem wszystkich siedmiu tkanek i dosz, co oznacza, że tylko dokładna diagnoza i obserwacja lekarza lub terapeuty pozwoli na skuteczne leczenie. Znalezienie przyczyny problemu jest w tym wypadku kluczem.
Za jedną z głównych przyczyn opryszczki przyjmuje się zanieczyszczoną krew. Za jakość krwi odpowiada dosza pitta. Jednak należy pamiętać, że swój udział w postawaniu opryszczki mają również inne dosze.
Rozróżnienie przyczyn opryszczki według Ajurwedy
Opryszczka w ajurwedzie to zawsze zaburzenie głównie doszy pitta. Objawia się jednak inaczej u różnych typów biologicznych, co opisałam poniżej:
Opryszczka typu Vata – charakterystycznymi objawami, oprócz samych pęcherzy, jest drżenie, utrata apetytu, problemy trawienne (biegunki, zaparcia), zawroty głowy, ogólne roztargnienie, suchość.
Opryszczka typu pitta – chyba najczęściej występująca. Charakteryzuje się pojawieniem się czerwonych pęcherzy na ustach i wokół nich, do tego ból, pieczenie. Może wystąpić wysoka gorączka i zmiany koloru skóry na lekko czerwony.
Opryszczka typu kapha – u osób kaphicznych występują często ropiejące wrzody, niezbyt piekące. Objawy towarzyszące to otępiałość i ociężałość ciała, brak energii.
Opryszczka spowodowana zaburzeniem wszystkich trzech dosz jest najtrudniejsza do wyleczenia, w zasadzie nie może wyleczyć jej wcale. Można jednak stosować leczenie typowo objawowe i nauczyć się z nią żyć. Występują wówczas niemalże wszystkie objawy opisane przy trzech doszach w różnym natężeniu. Z punktu widzenia częstotliwości występowania opryszczki tridoszowej, jest ona niezwykle rzadka. To są stany, w których pacjent jest bardzo słaby i wycieńczony. Często powodem osłabienia organizmu są zaburzone dosze w innych częściach ciała i umysłu, a opryszczka jest jednym z tych elementów.
Ajurweda wyróżnia również inne typy opryszczki, jak opryszczka vata-pitta (agni visarpa), czy opryszczka kapha-vata (kardama visarpa). Jednak są to specyficzne stany, które musi obejrzeć lekarz lub terapeuta.
Opryszczka w ajurwedzie – leczenie
Wśród najważniejszych terapii przyczyniających się do złagodzenia objawów opryszczki, a w efekcie do jej całkowitego wyleczenia, wyróżnia się:
- post (dopasowany do doszy),
- terapia przeczyszczająca (niweluje pitta)
- terapia upuszczania krwi (rzadko się ją stosuje w europie),
- dieta,
- zioła,
- terapia miejscowa
Post (langhana)
Opryszczka w Ajurwedzie a post. Jeśli zauważymy objawy opryszczki, możemy śmiało, jeśli nie ma innych przeciwskazań, zastosować krótki post. Post działa oczyszczająco na krew i tak naprawdę sam w sobie stanowi jedno z głównych zaleceń Ajurwedy nie tylko w przypadku opryszczki, ale także ogólnej profilaktyki zdrowia. Odciążanie czasowe układu trawiennego powoduje pewnego rodzaju reset, po którym poprawia się jakość krwi, limfy, a tym samym tkanek i narządów.
Post można przeprowadzić w dwojaki sposób. Albo jeść lekkostrawne posiłki, albo nie jeść wcale. I tak naprawdę zależy to od doszy – dosza pitta musi coś zjeść i nie powinna całkowicie pościć, bo to podnosi jej stan w ciele. Dosza vata i kapha bardziej poradzą sobie z całkowitym postem. Podczas postu możn pić wodę z imbirem lub pieprzem pippali. Posiłek zjadamy dopiero wtedy, gdy zaczniemy czuć duży głód. Potem ponownie wracamy do postu.
Terapia przeczyszczająca (virechana)
Opryszczka w Ajurwedzie a oczyszczanie. Terapia przeczyszczająca polecana jest głównie przy zaburzeniach pitta, lub pitta-kapha. Taką terapię najlepiej zastosować po konsultacji z terapeutą lub lekarzem, ale nie niesie ona za sobą skutków ubocznych. Jest kilka przeciwskazań, jak np. duże nadciśnienie tętnicze, krwawienie z układu pokarmowego, ale z reguły można ją spokojnie zastosować w domu. Polega ona na spożyciu konkretnych ziół, mieszanek ziołowych lub innych środków, które mają spowodować przeczyszczenie. Jak dużo spożyć, i jak przeprowadzić vicheranę, jak wspomniałam wyżej, podpowie Wam terapeuta lub lekarz.
Oczyszczanie w Ajurwedzie [e-kurs] – zapoznaj się z opisem kursu
Upuszczanie krwi (raktamokshana)
To jeden z elementów panchakarmy, ale też osobna terapia ajurwedyjska mająca na celu poprawienie jakości krwi, a tym samym wszystkich narządów. Kiedy krew jest zanieczyszczona, jej upuszczenie spowoduje, że pojawia się „miejsce” dla świeżej i czystej krwi. Taka terapia oczywiście powinna być połączona z odpowiednią dietą. Raktamokshana nie stosuje się zbyt często, głównie dlatego, że spotyka się z oporem pacjentów. Zupełnie niepotrzebnie, często sami idziemy pobrać krew do punktu, czy oddajemy ją w krwiodawstwie, niejednokrotnie w ilości dużo większej niż ma to miejsce podczas tej terapii. Z wiadomych względów nie stosuje się tej terapii samemu w domu J.
Dieta a opryszczka
Jak wspomniałam wyżej, post jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku opryszczki. Jeśli nie możemy zastosować ścisłego postu, jedzmy tak lekko, jak tylko się da. Eliminujemy ciężkie zboża, mięso (mięso wręcz nasila objawy), nabiał i pozostajemy na diecie warzywno-owocowej. Unikajcie sezamu, czosnku, kwaśnych owoców i warzyw.
Ziołolecznictwo Ajurwedyjskie – 5000 lat tradycji – [E-KURS]
Spożywanie naparów i leków ziołowych przeciwko opryszczce
Najlepszym remedium na opryszczkę według ajurwedy są te zioła, które będą w pierwszej kolejności oddziaływać na doszę pitta, a to są między innymi:
- Goryczka, która rewelacyjnie oczyszcza krew i mocno niweluje stany zaburzonej doszy pitta. Stosuje się ją również przy opryszczce intymnej, głównie u osób o prakriti pitta. Spożywa się w postaci naparów lub proszku. Około 1,5 łyżeczki zalać wrzącą wodą i parzyć 15-20 minut pod przykryciem. Pić 2 razy dziennie.
- Haritaki – ten owoc jest składnikiem znanej triphali. Stosuje się go przy różnych dolegliwościach, ale również przy problemach skórnych, gdyż działa zaskakująco szybko. Sporządzonym naparem można przemywać miejsca, gdzie występują pęcherze, a dodatkowo spożywać napar doustnie (polecam wymieszać z miodem, gdyż haritaki ma nieprzyjemny smak). Haritaki to także silny przeciwutleniacz!
- Kolcorośl – kolcorośl, czyli sarsaparilla jest jednym z najlepszych ziół o działaniu oczyszczającym krew. Już niewielkie jej dawki powodują, że stany zapalne uspokajają się, a infekcje szybko ustępują. NA OPRYSZCZKĘ STOSUJE SIĘ JĄ WRAZ Z GORYCZKĄ! Kolcorośl dobrze jest ugotować, w ilości 1 duża łyżka na 300 ml wody, potem wystudzić i wypić. Ma przepyszny smak!
- GHEE – o ghee nie muszę za dużo pisać, gdyż jego właściwości są ewidentne. Jest z natury słodkie, co oznacza, że niweluje i pitta i vata. Na noc można smarować miejsca występowania pęcherzy. Na pewno odczujecie ulgę.
- Manddźista – jedno z lepszych ziół w Ajurwedzie, które świetnie oczyszcza krew. W stanach zapalnych krwi zajmuje pierwsze miejsce, gdzieś na równi z kolcoroślą. Przyspiesza gojenie się tkanek związanych z urazami lub infekcjami. Można ją spożywać w postaci wywar, pasty, leczniczego ghee. Wywar z 1 g na szklankę, parzyć około 20 minut.
- Aloes – aloes zawsze zadziała na zaburzoną doszę pitta, ale w przypadku opryszczki jako terapia wspomagająca. Można pić sok z aloesu w ilości 50 ml na dzień przez 7 dni dodatkowo do wybranej formy terapii.
- Pasta na opryszczkę – 1 łyżka ghee, 0,5 łyżeczki miodu lipowego, 0,5 łyżeczki sproszkowanej goryczki i tyle samo sproszkowanej kolcorośli. Wszystko razem wymieszać i nakładać na opryszczkę.
Moje doświadczenia z opryszczką
Miewałam opryszczkę dosyć często. Teraz, gdy dojdzie do jakiegoś zachwiania równowagi i pojawia się opryszczka, stosuję głównie kolcorośl, aloes i ghee. Te trzy połączone zioła działają u mnie cuda. Jednak należy pamiętać, że organizm dotknięty ama (toksynami) nie pozbędzie się tak łatwo opryszczki jak i samych wirusów. Warto więc raz, dwa razy do roku oczyścić organizm, wówczas łatwiej mu będzie walczyć z różnego rodzaju dolegliwościami. Co to są toksyny?