Depresja w Ajurwedzie – przyczyny i możliwe wsparcie

depresja ajurweda

Depresja w Ajurwedzie – przyczyny i możliwe wsparcie

Depresja w dzisiejszym świecie ma rozmiar epidemii. Jest to najpowszechniejsza dolegliwość diagnozowana z tych dotykających bardziej sferę umysłową. Nasz tryb życia, mimo, iż bardzo się staramy, nie odzwierciedla naszej natury, dlatego cierpimy. Popadamy w stany lękowe, stajemy się pobudzeni, a nawet agresywni. Mass media, używki, chaos dnia codziennego, życie ponad stan, czy, co gorsze, na pokaz, jest przyczyną nieustannej pogoni za szczęściem, które nigdy nie następuje.

 

Depresja w Ajurwedzie. Jakie są objawy depresji?

O depresji możemy mówić wówczas, kiedy przez dość długi czas u pacjenta obserwuje się obniżenie nastroju do tego stopnia, że nie jest on w stanie wykonywać z poczuciem celu codziennych aktywności.

 

 Do tego dochodzą takie objawy jak:

  • zaburzenia snu,
  • brak apetytu, ale i jego nadmiar,
  • nostalgia, która trwa przez większość doby,
  • apatia, brak energii,
  • niechęć do życia,
  • poczucie braku celu w życiu,
  • smutek, płaczliwość, rozdrażnienie,
  • niekończące się napięcie, które nie jest regulowane.

Objawy fizyczne:

  • spadek i wzrost wagi, nagły,
  • sucha skóra,
  • zaparcia lub uciążliwe biegunki,
  • suchość ciała,
  • bóle brzucha w okolicach żołądka lub/i okrężnicy,
  • zaburzenia miesiączkowania miesiączkowania u kobiet,
  • problemy z libido i wytryskiem.

 

Wymienione objawy nie muszą występować w jednym czasie. Niektóre z nich mogą wcale się nie pojawić. Ważne jest, aby odpowiednio zdiagnozować problem i wdrożyć właściwe leczenie, a do tego służą w ajurwedzie następujące narzędzia: dokładny wywiad, badanie pulsu, badanie języka i obserwacja.

Kiedy już okaże się, że mamy do czynienia z depresją, należy wdrożyć kompleksowe działania, aby pomóc pacjentowi odzyskać równowagę.

 

Skąd bierze się depresja?

Depresja jest często wynikiem stresu, przepracowania, traumatycznych doświadczeń, zbyt szybkiego tempa życia, ale również, z poziomu fizycznego, wyczerpania nadnerczy. Jeśli osobowość człowieka, jego geny, czy środowisko zewnętrzne sprzyjają zachorowaniu na depresję, to w przypadku pojawienia się którychkolwiek kombinacji powyższych czynników, pacjent prawdopodobnie zachoruje. W z punktu widzenia ajurwedy chorują najczęściej osoby typu vata i kapha – Vata, bo są nieregularne i mają naturalną skłonność do stanów lękowych, a kapha, bo bywają bezczynne i to sprawia, że w ich życiu nie pojawia się progres. Obserwuje się również zachorowania na depresję u osób typu pitta. W przypadku osób o tej konstytucji przyczyną zachorowania jest często niepowodzenie życiowe i działania niezgodne z planem. W przypadku pitty widoczny są wzrastające gniew i agresja.

 

Depresja w Ajurwedzie – leczenie 

W wielu przypadkach depresja jako jednostka chorobowa z zespołem objawów jest trudna do wyleczenia. Powodem tych trudności jest przede wszystkim negatywne nastawienie pacjenta do terapii i niechęć do zmian. Nierównowaga gun w umyśle skutkuje spadkiem lub całkowitym zanikiem równowagi, co powoduje, że pacjent traci czujność i uważność. Dlatego ważnym aspektem leczenia depresji jest zainicjowanie jakichkolwiek zmian i działań wraz ze wzbudzeniem w pacjencie entuzjazmu. O psychoterapii w Ajurwedzie mówiłam tutaj.

 

Dietoterapia Ajurwedyjska [KURS]

Dieta w depresji

W leczeniu depresji stosuje się ogólnie dietę lekkostrawną, czyli z wyłączeniem potraw smażonych, słonych i ostro przyprawionych. Należy definitywnie wykluczyć z diety potrawy przetworzone, kupne mazidła do chleba, jedzenie typu fast-food oraz takie, które zawiera konserwanty i inne chemiczne dodatki. Biała mąka, biały cukier, kawa, alkohol, czarna herbata i gazowane napoje to również czarna lista produktów, których należy unikać, a wręcz całkowicie z nich zrezygnować. Osoba borykająca się z depresją powinna rano na czczo wypijać około 3 szklanek letniej wody, najlepiej przechowywanej przez noc w miedzianym naczyniu.

Należy spożywać dużo warzyw dobrej jakości oraz słodkich owoców. Wskazane są głównie gotowane warzywa, takie jak marchew, cukinia, młody brokuł, seler, pietruszka, buraki, karczoch, szparagi, okra, duszone pory, dynia, ogórki i patisony, oliwki, ziemniaki słodkie, rukiew wodna, cebula. Zboża są również bardzo istotne w diecie pacjenta z depresją, najlepsza będzie pszenica, wszystkie rodzaje ryżu, gotowany owies. Z warzyw strączkowych można jeść w umiarkowanych ilościach czerwoną soczewicę, fasolę mung żółtą, tofu, soję, fasolę adzuki. Dobre będą wszelkiego rodzaju orzechy i ziarna. Jeśli pacjent je mięso, w można w umiarkowanych ilościach spożywać gotowanego indyka i kurczaka (tylko z hodowli ekologicznych), krewetki, kaczkę i jajka. Warzywa strączkowe oraz mięso spożywać maksymalnie 2 razy w tygodniu. Pomocnym remedium w leczeniu depresji jest picie wieczorem mleka migdałowego z kurkumą i miodem z dodatkiem anyżu i cynamonu.

Jeśli pacjent cierpi na zaparcia, przed snem powinien zażywać olej rycynowy, by codziennie rano się wypróżnić.

 

Ajurweda od podstaw – czyli jak zacząć?

Depresja w Ajurwedzie. Terapia kolorami

Ważnym aspektem terapii przeciwdepresyjnej jest terapia kolorami. Wszystko, bowiem, co nas otacza ma na nas ogromny wpływ. Nasz nastrój buduje w dużej mierze środowisko, więc dodanie pozytywnie oddziałującego elementu do dnia codziennego  wpłynie korzystnie na przebieg terapii. Kolory stosowane w leczeniu depresji to wszelkiego rodzaju ciepłe odcienie żółci, złota, ale i pomarańczy. Warto, więc, nabyć odzież w takich kolorach, ale również posadzić w donicach żółte kwiaty, a w domu zadbać o złote lub żółte dodatki w postaci poduszek czy zasłon, ponieważ, to co nas otacza, ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie.

 

Ziołolecznictwo w depresji

Ziołolecznictwo Ajurwedyjskie – 5000 lat tradycji – [E-KURS]

 

Jednym z najlepszych ziół antydepresyjnych jest Brahmi. Do leczenia depresji często stosuje się zioła właściwe danej konstytucji, ale najlepsze dla wszystkich dosz będą:

  • kurkuma,
  • tatarak kłącze,
  • ashwagandha,
  • mięta pieprzowa,
  • tarczyca,
  • sarsaparilla,
  • jatamansi,
  • gotu kola.

Zalecenia stylu życia

Jednym z najistotniejszych elementów w leczeniu depresji jest medytacja i masaż ciepłym olejem. Regularne sesje medytacyjne, ale i intonowanie mantr, wyciszenie się oraz zabiegi z użyciem ciepłego oleju dają znakomite i szybkie rezultaty. Codziennie rano pacjent powinien wykonać dinacharya, korzystać kilka razy w tygodniu w początkowej fazie terapii z zabiegów masażu i słuchać łagodnej muzyki o właściwych wibracjach. Należy unikać negatywnie nastawionych osób, narzekania i samotności, ponieważ wpływa to na nasze wibracje. 

 

Inne skuteczne terapie antydepresyjne

Depresja jest przedmiotem terapii również w sferze medycyny naturalnej. W ramach terapii naturalnych godne polecenia w leczenia depresji są metody takie jak EFT, twórcze wizualizacje, radykalne wybaczanie, totalna biologia, ustawienia systemowe lub terapia czaszkowo – krzyżowa.

 

TEST SKALA DEPRESJI BECKA 

 

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ KONTAKT DO OSÓB ZAJMUJĄCYCH SIĘ M.IN. LECZENIEM DEPRESJI, W TYM PSYCHOTERAPEUCI. PAMIĘTAJ, ŻE NAJWAŻNIEJSZA JEST DIAGNOZA I KONTAKT ZE SPECJALISTĄ.

 

TERAPEUCI I NAUCZYCIELE

Powiązane artykuły

1 Response
  1. […] Złote mleko jest spożywane regularnie w Indiach, zazwyczaj w porze wieczornej. Jest rewelacyjnym remedium na wiele dolegliwości. Ma działanie antybakteryjne, uspokajające, doskonale łagodzi stany lękowe, reguluje poziom kortyzolu, który powoduje stres oraz pomaga usunąć toksyny z organizmu. O depresji i stanach lękowych pisałam tu. […]

Zostaw odpowiedź

prezent dla Ciebie

E-BOOK "Ajurweda w polskiej kuchni jesienią i zimą" w prezencie!

Zapisz się do mojego newslettera

[yikes-mailchimp form="1"]