Czosnek niedźwiedzi – skarb wczesnej wiosny

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum), europejski skarb spod leśnego runa, ma właśnie swój czas. Jest znany od wieków, a jego właściwości doceniano początkowo w ziołolecznictwie, a dopiero później w wskazano walory kulinarne. Jakie właściwości ma czosnek niedźwiedzi i kiedy powinno się go zrywać? Gdzie szukać? A także co nim leczyć? Czosnek niedźwiedzi wraca do łask!

 

Historia czosnku niedźwiedziego

Lubię pisać o rodzimych roślinach. Jako, że w swoim życiu stosuję raczej sezonową – lokalną dietę, wszelkie dary natury pojawiające się w konkretnych czasokresach stanowią dla mnie punkt wyjścia kulinariów. Czosnek niedźwiedzi jest miłym akcentem przedwiośnia.

Według doniesień czosnek niedźwiedzi był spożywany już przez Celtów i Starożytnych Rzymian. Już wtedy doceniano jego właściwości odtruwające. Następnie, jako roślina użytkowa i lecznicza, służył Słowianom i Germanom.

Pisano o nich w różnych tekstach zielarskich, a Św. Hildegrarda zalecała spożywanie go podczas wiosennego oczyszczania. Ogromna wdzięczność, że przetrwał do dziś i nam służy – nie tylko w kuchni, ale i w ziołolecznictwie.

 

Występowanie i wygląd czosnku niedźwiedziego

Czosnek niedźwiedzi występuje naturalnie głównie w Europie w runie lasów liściastych w okolicach kwietnia, maja, ale czasami pojawia się także pod koniec marca. W Polsce występuje głównie na południu, w rejonach górskich, ale można go spotkać w dzikiej formie również na północ kraju. Liście czosnku niedźwiedziego przypominają konwalie majowe, ale różnią się kwiatostanem. Kwiat czosnku niedźwiedziego ma ostro zakończone, białe płatki zebrane w jeden kwiatostan. Nieco przypomina czosnek ozdobny jeśli chodzi o formę.

Jadalne są główne liście – to właśnie one mają niepowtarzalny smak i aromat i niesamowite właściwości.

 

Kiedy zrywać czosnek?

Czosnek najlepsze właściwości prozdrowotne wykazuje na początku kwitnienia, czyli w okolicach kwietnia i maja i wtedy także powinno dojść do jego zbioru. Liście można spożywać na surowo  – dodając do sałatek, a także zrobić np. pesto lub dodać do zupy. Dobrą praktyką jest także naturalne suszenie liści i używanie po rozdrobnieniu jako przyprawy.

 

Właściwości czosnku niedźwiedziego i dawkowanie

Czosnek niedźwiedzi stosowany od wieków, spełniał walory przede wszystkim odtruwające. Nie bez powodu pojawia się wczesną wiosną – kiedy to następuje najlepszy czas na detoks organizmu. Jakie są jego właściwości?

  • poprawia trawienie,
  • ma działanie antybakteryjne,
  • wspiera układ krążenia,
  • wspomaga leczenie reumatyzmu (również stosowany na skórę),
  • pomocny przy przeziębieniach,
  • ma działanie przeciwzakrzepowe,
  • wspomaga leczenie zakażenia niektórymi bakteriami,
  • wspiera leczenie robaczycy,
  • wspomaga leczenie grzybicy, egzemy (ze względu na właściwości odtruwające),
  • działa wykrztuśnie.

Z racji tego, że wiele z naszych dolegliwości dotyczy – niestety – zatrucia organizmu toksynami, czosnek i jego stosowania podczas czasu oczyszczania wspomoże i usunie nagromadzone substancje. Dzięki czemu organizm zrównoważy swoją florę i nie będzie tworzył warunków do powstawania i namnażania bakterii, wirusów, czy grzybów.

Dawkowanie

Podczas odczyszczania: codziennie przez 2 tygodnie dodawać po 2-3 liście (surowe) do koktajli, czy zup.

Jako przyprawę stosować do zup, sosów, makaronów, twarożku po 2-3 łyżeczki suszu.

Pesto: 100 g czosnku niedźwiedziego na 120 g oliwy i 30 g orzeszków pinii.

Napary: 2 łyżeczki suszu zalać 250 wrzątku i parzyć 20 minut.

Na skórę: 5 liści czosnku zblendować z oliwą z oliwek, by stworzyła się pasta. Stosować na bóle reumatyczne i stany zapalne. Można dodać (przeciwbólowo) kawałeczek imbiru lub chrzanu.

 

Uprawa domowa

W sklepach pojawiają się sadzonki czosnku niedźwiedziego. Można je wkopać w ziemię we własnym ogrodzie, pamiętając o tym, że czosnek lubi miejsca wilgotne, leśne, zacienione. Po kwitnieniu, zbierać.

 

 

K.K.

Related Posts

Leave a Reply

prezent dla Ciebie

E-BOOK "Ajurweda w polskiej kuchni jesienią i zimą" w prezencie!

Zapisz się do mojego newslettera

[yikes-mailchimp form="1"]