Vata, jako królowa dosz. Według Ajurwedy wszystko, co znajduje się we wszechświecie, to różnorodne kombinacje pięciu elementów: wody, ziemi, ognia, powietrza i przestrzeni. Wszystko, co otacza nas na co dzień, można „posegregować” według wpływu konkretnych elementów. Dotyczy to nie tylko człowieka, ale także pór roku, pór dnia, roślin, zwierząt, pogody i stanu umysłu. W tym wpisie chcę przybliżyć Tobie właściwości, cechy oraz naturę doszy Vata, jednej z konstytucji ajurwedyjskich.
Jesteśmy wszystkimi doszami, ale jedna zwykle przeważa
Zacznę od tego, że ciało każdego z nas składa się ze wszystkich trzech dosz. Występują one jednak w różnych proporcjach. Proporcje te zależne są od tego, w jakim stanie fizycznym i emocjonalnym byli rodzice podczas poczęcia dziecka. Konstytucja zależy również od karmy. Podstawy Ajurwedy są jasno przedstawione w tym kursie, zerknij.
Dosza Vata to królowa dosz. Mówi się o niej między innymi dlatego, że jest synonimem ruchu – porusza wszystko w naszych ciałach. Składa się z elementów przestrzeni (akaśa) i powietrza (vayu). W ciele zlokalizowana jest głównie w dolnej części: okrężnica, odbytnica, pęcherz moczowy, nogi. Vata zarządza układem nerwowym, hormonami, impulsami nerwowymi, oddychaniem, ruchem, ośrodkiem bólu.
Z natury jest:
- lekka,
- szorstka,
- ruchliwa,
- chłodna,
- nieregularna,
- niemalże nieuchwytna.
Jakie są osoby o typie Vata?
Ciało
Osoby typu vata są z reguły bardzo szczupłe. Bardzo trudno przybrać im na wadze, mają tendencję raczej do niedowagi. Ich budowa bywa nieregularna. Mają wąskie ramiona, wąskie biodra, szczupłe nogi. Są albo bardzo wysokie, albo bardzo niskie. Z reguły mają suchą skórę, trzeszczące stawy, cienkie włosy, często kręcone. Słabo się pocą, lubią przebywać na słońcu. Ich oczy są nerwowe, suche, małe, paznokcie łamliwe i chropowate. Osoby Vata często mają nierówne zęby i problemy z nimi. Cechuje je słabe krążenie krwi, miewają przez to zimne kończyny.
Vaty mają zróżnicowany apetyt, co niestety mocno zaburza tę doszę. Jedzą nieregularnie, co pogarsza ich trawienie. Z tego względu cierpią albo z powodu biegunek, albo zaparć. Często jedzą tłuste i ciężkie potrawy i w kwestiach żywienia z reguły popadają w skrajności.
Sen osoby o konstytucji Vata bywa często zaburzony. Śpią lekko i niespokojnie. Są bardzo podatne na bezsenność.
Umysł
Osoby typu Vata są niezwykle bystre i kreatywne! To typowi artyści, muzycy, rzeźbiarze. Mają skłonność do gwałtownych zachować i skrajnych wręcz emocji w jednym czasie. Reagują emocjonalnie, szybko się uczą, ale też szybko zapominają. Często zaniechują fakt zmęczenia, pobudzają się kawą lub innymi substancjami, co prowadzi je do jeszcze większego chaosu i zaburza ich stan. Po okresach wzmożonej aktywności, stają się zmęczone i wyczerpane. Waty są często lękliwe, a ich natura bywa zwykle kapryśna i niepewna.
Styl życia
Osoby o konstytucji Vata często czyją nieregularnie, bez planu. Są wtedy w swoim żywiole i nie potrafią przestać. Bardzo trudno im cokolwiek zaplanować i się tego trzymać. Uwielbiają podróżować, a częste zmiany miejsca pobytu doszę Vata mocno zaburzają.
Czego potrzebuje Vata?
Aby zrównoważyć doszę Vata należy przede wszystkim trzymać się rutyny dnia codziennego. Waty muszą mieć plan i wyrobić w sobie nawyki, aby zrównoważyć nadmiar tej doszy. Na tę doszę dobrze wpływa regularna medytacja i masaże ciepłym olejem sezamowym, regularny tryb życia i „uziemienie”. Warto wspomnieć, iż rozregulowana dosza Vata to kłopoty na całej linii, bowiem wpływa ona na inne dosze i doprowadza do ich zaburzenia.
Co powoduje nadmiar Vata?
- spożywanie dużej ilości pokarmu o cechach doszy vata (kapusta, brokuły, fasola, pietruszka, popcorn,
- spożywanie zimnego jedzenia, ale i surowego,
- jedzenie w pośpiechu, ponieważ trawienie wtedy słabnie,
- zbyt częste podróże, przebywanie w hałaśliwych miejscach, zbyt duży wysiłek fizyczny i umysłowy,
- przebywanie z osobami o nerwowym temperamencie.
Objawy zaburzeń doszy Vata
Warto wspomnieć, iż zaburzona Vata odpowiada za ponad 70 różnych schorzeń. Objawami zaburzonej Waty są m.in.
- łupież,
- sucha skóra,
- przedwczesne starzenie się,
- zaparcia,
- biegunki,
- bóle stawów i trzeszczenie,
- zaburzenia rytmu serca,
- słabe krążenie,
- depresja, i inne choroby psychiczne,
- stany lękowe, bezsenność,
- utrata pamięci,
- tiki nerwowe.
Co zrównoważy Vatę?
- Vato, polub ciepło! Ciepłe kąpiele, ciepłe posiłki
- używaj przypraw, które Cię rozgrzeją, np. imbir,
- unikaj chłodu i wiatru, zawsze dbaj o odpowiednią odzież,
- nie pij zimnych napojów i nie jedz mrożonek! Po odmrożeniu MROŻONKI są ciepłe, lecz NIE MAJĄ PRANY – CZYLI ENERGII ŻYCIOWEJ.
- ogranicz spożywanie surowych warzyw i owoców. Zwłaszcza jabłek i kapusty,
- jedz ciepłe, oleiste i wilgotne posiłki,
- polub smaki: kwaśny, słodki, i słony,
- utrzymuj rutynę dnia codziennego, wstawaj o podobnej porze, spożywaj posiłki mniej więcej o tych samych godzinach,
- ogranicz jedzenie strączków, mięsa,
- zadbaj o ciepłe, przyjacielskie i szczere relacje z otoczeniem unikaj ludzi cholerycznych, nerwowych,
- medytuj i ćwicz jogę!
ZERKNIJ NA MÓJ KANAŁ NA YOUTUBE
Poniżej zamieszczam TEST na dosze. Pamiętaj jednak, że jego wynik nie jest diagnozą, warto więc skonsultować się z terapeutą ajurwedyjskim, w celu omówienia wyniku i opracowania terapii.
Oczyszczanie w Ajurwedzie [e-kurs] – zapoznaj się z opisem kursu
[…] VATA, […]
[…] nerek. Jeśli już trochę znasz Ajurwedę, wiesz, że dosza Vata to taka dosza (pisałam o niej tu), którą łatwo jest wyprowadzić z równowagi. Szczególnie, gdy na zewnątrz jest […]
[…] ajurwedyjskie dosze (możesz o nich poczytać klikając na konkretną doszę, vata, pitta, kapha) określają z reguły cechy fizyczne, tak guna odnosi się do sfery […]
[…] aż do zimy, dominuje dosza Wata (o doszy Wata więcej dowiesz się tu). Jednak w tym okresie równie ważne jest równoważenie doszy Pitta, […]
[…] Test na dosze znajdziecie na końcu tego artykułu. […]