Podstawy ajurwedy – jak zacząć praktykować ajurwedę?

podstawy ajurwedy

Podstawy ajurwedy – jak zacząć praktykować ajurwedę?

 

Podstawy ajurwedy – czyli poznanie funkcjonowania żywiołów w ajurwedzie, dosz, gun i innych elementów to fundament tej wiedzy. Ale nie jedyny. Ajurweda to bardzo rozbudowana medycyna i daje proste wskazówki niejednokrotnie dotyczące zmiany stylu życia. I ten styl życia często bywa największym wyzwaniem. Bo my się trochę w tych rozpasłych czasach przyzwyczailiśmy do wygody, ale nie chcemy dawać z siebie więcej, niż jakieś minimum. Czy postawy ajurwedy zatem wystarczą?

 

Od czego zacząć?

Załóżmy że trafiłaś na ajurwedę i spodobały CI się jej koncepcje. Tu od razu uczulam, to nie medytacja, czy techniki oddechowe. To znaczy też, ale najważniejszym aspektem medycyny ajurwedyjskiej jest dotarcie do tego, jaka jest Twoja natura fizyczna i umysłowa, a także w jakim teraz obecnie stanie się znajdujesz.

Czy krótko mówiąc musisz ustalić swoje prakriti i zrobisz to dobrze wyłącznie u terapeuty ajurwedy. 

Dobry terapeuta po kilku sesjach prześwietli Cię niczym rentgen, przygotuje plan terapii, da wytyczne początkowe, dostosuje wykonanie ich do Twoich możliwości, ale też nie zapomni wspierać Cię w tej ścieżce przemiany. Załóżmy, że podstawy ajurwedy wyjaśni Ci terapeuta, bądź poleci książkę/bloga ajurwedyjskiego  . 

Co jest ważne na tym etapie?
 • dobra diagnoza twojej natury (prakriti) i Twojego stanu obecnego (vikriti),
 • zrozumienie dynamiki doszowej w Twoim ciele – co jest ciekawe i fascynujące :-),
 • uświadomienie sobie,  że Twoja natura jest jedna i powinnaś się z nią zaprzyjaźnić :),
 • ustalenie, jakimi zasobami na ten moment dysponujesz, by wprowadzić zalecenia terapeuty ajurwedy.

Jeśli chcesz solidnej dawki wiedzy o podstawach ajurwedy, wyłożonej bardzo jasno, czytelnie, zajrzyj tutaj:

Po co Ci to wiedzieć? Przecież nie muszę znać chirurgii, żeby iść na operację. Tak, ale interesujesz się tym, jaka to operacja, lekarz Cię informuje. Daje wskazówki, etc. A Ty np. doczytujesz w internecie, niejednokrotnie informacje sprzeczne i popadasz w frustrację. Fajnie wiedzieć przecież, że np. jako Vata masz słomiany zapał i aby on zmalał, Twoja lodówka powinna pożegnać np. nadmiar sałatek, kapustę, czy JEDZENIE NA SUROWO. I, że Twój nadmierny entuzjazm służy Ci w ograniczonym zakresie ;-). Fajnie jest także wiedzieć, że zaburzona Vata zaburza wszystko dookoła i jest najbardziej ruchliwą doszą. I ma konkretne cechy. A więc, terapia jedno, a drugie to proces zdobywania wiedzy, który bardzo służy samej terapii.

 

Czy podstawy ajurwedy mi wystarczą? 

Dla Ciebie samej, tak – czyli jakie cechy mają dosze, jak funkcjonują żywioły w ajurwedzie, jak gotować zgodnie z zasadami ajurwedy, czy jakie mechanizmy umysłowe prezentujesz. To czysty holizm i zrozumienie podstaw funkcjonowania człowieka. Te podstawy pozwolą Ci poza gabinetem terapeuty wychwytywać te mechanizmy w życiu codziennym. Zwiększać uważność, dostosowywać działania do ewentualnych deficytów. I warto tutaj podkreślić, że nie wszystko zrozumiałe jest od razu. Ajurweda jest bardzo logiczna i spójna, ale wymaga czasu, aby ją poznać. A warto nie poznawać jej fragmentarycznie i z doskoku, lecz głęboko i praktycznie.

Podstawy ajurwedy – dosza Vata

Co powinnaś o niej wiedzieć? Na pewno to, że jest manifestacją żywiołów eteru i powietrza. Powietrze jest lekkie, transparentne, ruchliwe, zmienne, chłodne. I te cechy będą u osoby typu vata przeważać w ciele, ale także pokażą się w Twoim temperamencie. Będziesz chimeryczna, ale pomysłowa. Będziesz miała ogrom entuzjazmu. W ciele zauważysz lekkość, kruchość, chudość, nieregularność. I teraz logika – NIEREGULARNOŚĆ? No to problemu z funkcjonowaniem układów krążenia, trawienia, oddychania, układu moczowego.

 

Za ruch bowiem odpowiedzialna jest Vata. Za ten ruch z punktu A do  punktu B. 

Vata jest narażona na najwięcej chorób, ponieważ z reguły jej zaburzenie przyczynia się do zaburzeń innych dosz, ze względu na to, że ta dosza JEST JEDYNĄ, KTÓRA SIĘ RUSZA. A co za tym idzie może przenosić inne dosze w miejsca dla nich nieprzeznaczone. Więc co będzie dla niej dobre? Właśnie, ŻYWIOŁ ZIEMI, WODA, USPOKOJENIE. 

Aby Vata nie wyszła poza szeregi, trzeba ją uziemić, kontrolować. Możesz to zrobić za pomocą:

 • oczyszczania, to na wstępie,
 • następnie dostosowania dobrej diety,
 • dobrania ziół ajurwedyjskich,
 • ustalenia i wdrożenia nowych nawyków,
 • zmiany sposobu myślenia o sobie i o świecie – podążanie za myślą, że żyjesz w zgodzie z naturą to największe błogosławieństwo.

 

Vata – królowa ajurwedyjskich dosz

Podstawy ajurwedy – dosza pitta

Pitta jest połączeniem żywiołów ognia i wody. Jej głównym celem jest przekształcanie. Jest lekka, jasna, ostra, przekształcająca, i uwaga kontrowersja – NIEŁADNIE PACHNĄCA :-). Połączenie ognia i wody daje jej taką uniwersalność i samokontrolę, jednak ogień często bierze górę i pojawiają się różne dolegliwości. Pitta odpowiedzialna jest za ogień trawienny, czyli AGNI W AJURWEDZIE.

Ma za zadanie m.in. wychwycić składniki pożywienia, zmienić je w formę bardziej przyswajalną, i przygotować do przejęcia przez Vatę do dalszej wędrówki. Na każdym etapie tworzenia się tkanek potrzebna jest pitta. Więc jeśli jest zbyt wysoka, pokarm będzie się spalał. Myśli będą się spalać, bowiem pitta to także przekształcanie nazywane inteligencją. 

Co zatem potrzebne jest doszy pitta?

Co może się stać, jeśli pitta będzie permanentnie podwyższona? Krwotoki, stany zapalne, choroby skóry, wątroby, choroby agni, krwi i wiele innych. 

 

Dosza kapha 

Kapha jest połączeniem żywiołów wody i ziemi. Jej głównym celem jest budowanie i nawilżanie. Jest ciężka, zimna, oleista, stabilna i gładka, a przy tym – uwaga – często lepka :-). To połączenie wody i ziemi nadaje Kaphie stabilność i spokój, jednak nadmiar może prowadzić do stagnacji i letargu. Kapha odpowiada za strukturę ciała i jego odporność.

Jej zadaniem jest wspieranie wzrostu, nawilżanie tkanek i utrzymanie zdrowych stawów. Nadmiar kapha może prowadzić do otyłości, nadmiernego śluzowatego wydzielania, cukrzycy oraz problemów z oddychaniem.

Co potrzebuje Kapha?

 • więcej ruchu, aktywności fizycznej,
 • diety lekkiej, suchej, ostrej i gorzkiej,
 • ciepła, mniej zimna i wilgoci,
 • mniej tamasu, więcej sattwy.

Co może się stać, jeśli Kapha będzie permanentnie podwyższona?
Otyłość, cukrzyca, depresja, problemy z zatokami, nadmiar śluzu i inne dolegliwości związane z nadmierną akumulacją i stagnacją.

 

Ale ważne jest to, że bardzo często zablokowana przez różne czynniki VATA jest powodem blokad i pojawienia się objawów kaphicznych!

 

Czego się wystrzegaj?

Ajurweda pochodzi z Indii, a starohinduskie teksty są często nietłumaczone na polski język właściwie. Bardzo często dla wygody pomija się wiele kwestii, jak dyscyplina, Dharma.

A podstawą tej wiedzy, jest jej właściwy przekaz! Ilość zniekształceń, jakie obserwuję w ostatnich kilku latach przyprawia praktyków klasycznej ajurwedy o ból głowy. Ajurweda staje się bowiem biznesem, a nie tym, czym miała być – czyli realną wiedzą wychodzącą do człowieka poprzez ludzi ją znających i praktykujących. 

A zatem wystrzegaj się treści i kursów, które zmienią Twoje życie w kilka dni, które wyczyszczą Ci duszę, czy zmienią kierunek myślenia o pieniądzach w tydzień. Te przekonania są głębokie, a treści, które słyszysz w sieci i na SM często głoszone są przez osoby nie mające pojęcia o energii, klasycznych tekstach. To co Ci mogę obiecać, że w Strefie Obfitości nie będzie treści przekłamanych i manipulacyjnych ;-).

 

Podstawy ajurwedy, czyli co ma zrobić krok po kroku?

Na początku był chaos ;-). I pewnie, gdy spotykasz się z ajurwedą, ten chaos na początku się pojawia. I dobrze, bo to znaczy, że zachodzi proces myślowy.

 

 1. Dobrze poznaj swoją naturę, jeśli chcesz skorzystać z fachowej wiedzy, odsyłam Cię do bestsellerowego warsztatu, z którego korzystają nawet konsultanci ajurwedy – PODSTAWY AJURWEDY.
 2. Po drugie – naucz się zarządzać swoim jadłospisem – i tu znowu odsyłam Cię do warsztatu z DIETOTERAPII AJURWEDYJSKIEJ.
 3. Uświadom sobie, że zdrowie i jego osiąganie, to proces. To maraton, a nie sprint. Pomalutku, byle do przodu. Czasami ta zmiana wymaga odwrócenia się od dotychczas wyznawanych „WARTOŚCI”.
 4. Naucz się nowych nawyków.
 5. Wdrażaj pomału wszystkie pomysły, tak, byś była w stanie je udźwignąć.

 

Dziękuję Ci za przeczytanie tego artykułu. Zapraszam Cię na mojego You Tuba.

 

 

 

Powiązane artykuły

Zostaw odpowiedź

prezent dla Ciebie

E-BOOK "Ajurweda w polskiej kuchni jesienią i zimą" w prezencie!

Zapisz się do mojego newslettera

[yikes-mailchimp form="1"]