Mudry – czym są energetyczne gesty dłoni? Jak je wykonywać?

mudry

Mudry – czym są energetyczne gesty dłoni? Jak je wykonywać?

Często widzimy, kiedy podczas medytacji jogini czy mnisi układają w odpowiedniej kombinacji dłonie i trzymają w tej pozycji całą medytację. Niektórzy nie zwracają na te gesty uwagi, a to spory błąd, bowiem owe kombinacje mają ogromne, lecznicze i energetyczne znaczenie dla ciała i umysłu. Czym są zatem mudry i jak je wykonywać?

 

Czym są mudry?

Mudry to energetyczne kombinacje, gesty dłoni,, które mają działanie terapeutyczne na ciało i umysł. Słowo mudra oznacza po prostu „gest”, który jest nieodłącznym elementem praktyk jogicznych i ajurwedyjskich. Ułożenia dłoni nie są przypadkowe i mają konkretne zadanie. Pięć palców symbolizuje 5 żywiołów, dlatego odpowiednia mudra równoważy w naszym ciele elementy, które są aktualnie w dysharmonii.

 

  • Kciuk to żywioł OGNIA,
  • Palec wskazujący to żywioł POWIETRZA,
  • Palec środkowy to ETER,
  • Palec serdeczny to ZIEMIA,
  • Mały palec to WODA.

 

W czubkach i przy końcach palców mieszczą się również zakończenia nerwowe, zakończenia meridianów, które odpowiednio stymulowane, przynoszą pożądany rezultat.

Mudry stosowane w połączeniu z ćwiczeniami oddechowymi, asanami jogi, ożywiają przepływ prany w ciele, tym samym dodając energii różnym częściom ciała orz organom wewnętrznym.

 

Jak działają mudry?

Według ajurwedy, ale i medycyny chińskiej, choroba lub brak równowagi w ciele i umyśle powstają wskutek braku harmonii pomiędzy żywiołami.

Nasze palce mają cechy tych elementów, jak wspomniałam, wyżej, a każdy z tych pięciu elementów spełnia określoną i ważną funkcję w organizmie. Użycie mudr reguluje przepływ energii – wpływając na równowagę powietrza, ognia, wody, ziemi, eteru – i ułatwia leczenie.

Energia, która płynie w naszych ciałach jest ogromna, jednak możemy z niej uzyskać korzyść tylko wtedy, gdy jest zrównoważona. W związku z tym praca z energią na płaszczyźnie wielopoziomowej to klucz do dobrego zdrowia i świetnego samopoczucia.

Energia organów może się łatwo wyczerpać. Wówczas zapadamy na jakąś chorobę, początkowo niegroźną, jednak kontynuacja złego przepływu energii powoduje dalszy rozwój takiej choroby. Można to jednak przerwać odpowiednim podejściem do terapii, używając przy tym mudr.

Mudry stosujemy też zapobiegawczo – nie tylko wtedy, gdy chorujemy, ale także, gdy chcemy utrzymać obecny stan – to się nazywa profilaktyka!

Mudry należy wykonywać regularnie. Praktykę często łączy się z pranajamę, jogą, medytacją. Jeśli jednak masz wolne ręce, poświęć kilka minut na regulację swojej energii, np., kiedy stoisz w kolejce :).

TEST NA DOSZE – JAKĄ JESTEM DOSZĄ?

Jak wygląda praktyka mudr?

Mudry warto praktykować codziennie – to naprawdę proste i bezbolesne, wystarczy o tym pamiętać.

Kombonacji jest bardzo dużo i tu odsyłam Ciebie to przestrzeni internetowej lub do zakupu tej oto książki, tu.

 

Poniżej zaprezentuję podstawowe mudry wraz z ich krótkimi opisami.

 

JNANA MUDRA 

Jnana mudra to mudra wiedzy. Ma działanie, które stymuluje przysadkę móżgową, więc wpływa na funkcje poznawcze i wszelkie inne związane z funkcjonowaniem mózgu. Wspomaga koncentrację, ale ma również działanie minimalizujące uczucie złości, lęku, smutku oraz agresji. Wykonuj ją 3 razy dziennie po 3-4 minuty.

mudry
mudry
mudry
mudry

 

PRITHVI MUDRA

PRITHVI MUDRA
PRITHVI MUDRA

Ta mudra potrzymuje element ziemi i ognia w równowadze. Możemy ją wykonywać, gdy czujemy się niestabilni, słabi i brakuje nam odwagi i sił. Podobnie jak jnana mudrę, wykonuj ją po 3-4 minuty, 3 razy dziennie.

 

VAYU MUDRA

Ma na celu zrównoważenie żywiołu powietrza w naszym ciele, więc będzie idealna dla Vaty. Wspomaga leczenie takich objawów i chorób jak bóle kręgosłupa, głowy, strzelanie w stawach, ale również nerwowość i stany lękowe.

VAYU MUDRA
VAYU MUDRA

 

APANA VAYU MUDRA

Apana Vayu Mudra działa niezwykle terapeutycznie w przypadku chorób serca, i tych na poziomie mentalnym i fizycznym. Reguluje przepływ powietrza, ziemi i eteru oraz ognia. Bardzo dobrze radzi sobie z zaburzeniami typu Vata i Pitta. Wykonuj ją 3 razy dziennie przez 5 minut.

APANA VAYU MUDRA
APANA VAYU MUDRA

 

O mudrach można pisać naprawdę sporo, bo samych kombinacji jest tysiące. Wiedza o naszej doszy pomoże nam w odgadnięciu, które elementy wszechświata powinniśmy w sobie zrównoważyć.

 

 

 

Ajurweda w praktyce – triki Ajurwedy zmieniające życie!

 

Z miłością <3

Kasia

 

 

Powiązane artykuły

Zostaw odpowiedź

prezent dla Ciebie

E-BOOK "Ajurweda w polskiej kuchni jesienią i zimą" w prezencie!

Zapisz się do mojego newslettera

[yikes-mailchimp form="1"]