Mniszek lekarski z perspektywy Ajurwedy + przepis na nalewkę leczniczą
Mniszek lekarski (hindi dudahali), to jedna z tych roślin, która zarówno w Ajurwedzie, jak i zachodnich, naturalnych systemach medycznych, uważana jest niemal za panaceum. Lecznicze właściwości ma nie tylko korzeń, czy liście, ale także kwiaty. Ta wiosenna bylina powinna na stałe zagościć w naszym domowym zielniku, a dlaczego, przeczytaj poniżej.
Krótki opis mniszka lekarskiego
Mniszek lekarski to wieloletnia bylina z rodziny astrowatych (Taraxacum officinale), która kwitnie od kwietnia do czerwca, a nawet lipca. Przez niektórych ogrodników uznawana jest za chwast i zwalczana. Na szczęście coraz częściej docenia się właściwości lecznicze mniszka, a i ogrodnicy przekonują się, by zanim zastosować oprysk, zebrać kwiaty, liście i korzeń, ususzyć i wykorzystywać w celach prozdrowotnych.
Mniszek lekarski jest rośliną jadalną. W celach terapeutycznych wykorzystuje się jego kwiaty, liście, łodygi i korzenie. Liście można dodawać do wiosennych sałatek, a kwiaty parzyć lub przygotowywać z nich herbatę, wino lub nalewkę.
Mniszek lekarski w ujęciu ajurwedyjskim
W tekstach ajurwedyjskich możemy znaleźć wzmianki o mniszku lekarskim i jego działaniu.
Charakterystyka
RASA – gorzki, słodki
WIRJA – wychładzający
WIPAKA (skutek po strawieniu) – ostry
Mniszek lekarski ma największy wpływ na układ trawienia i krążenia. Ma działanie oczyszczające krew i toksyny z wątroby, dlatego zalecany jest przy wszelkiego rodzaju detoksach i oczyszczaniu organizmu, zwłaszcza wiosną. Jego odtruwające właściwości przydadzą się również w przypadku zatrucia metalami ciężkimi. W takim przypadku należy jednak stosować synergiczne leczenie ziołami.
Z punktu widzenia Ajurwedy mniszek lekarski ma działanie balansujące doszę Pitta i Kapha. Osobom typu Vata odradza się nadmierne jego spożycie, ze względu na właściwości wychładzające i lekko wysuszające. Jeśli Vata ma ochotę na mniszkową herbatę, powinna pić ją sporadycznie lub w postaci mieszanki z innymi ziołami balansującymi Vatę.
Działanie mniszka lekarskiego
Mimo, że starożytne systemy medyczne już dawno rozpoznały i opisały działanie mniszka lekarskiego, istnieje dziś wiele badań naukowych, które potwierdzają jego dobroczynny wpływ na zdrowie.
Mniszek lekarski zaleca się w przypadku:
- Problemów z układem trawiennym,
- stanów zapalnych,
- oczyszczania organizmu z toksyn,
- chorobach węzłów chłonnych,
- trudno gojących się ran,
- insulinooporności i cukrzycy,
- wrzodach,
- kamicy żółciowej i nerkowej,
- żółtaczki,
- chorobach trzustki i śledziony,
- ropieniach płucnych,
- infekcjach dróg oddechowych,
- problemów z układem moczowym,
- reumatyzmu,
- zapaleniach gruczołu piersiowego,
- trądziku.
Oczyszczanie w Ajurwedzie [e-kurs] – zapoznaj się z opisem kursu
Wiele badań naukowych potwierdza powyższe zastosowania mniszka lekarskiego. Warto również wiedzieć, że np. korzeń mniszka lekarskiego składa się z 45% inuliny – polisacharydu o działaniu prebiotycznym, przeciwcukrzycowym, odchudzającym i obniżającym cholesterol. Przeciwcukrzycowe działanie mniszka lekarskiego było przedmiotem wielu badań naukowych.
Właściwości przeciwcukrzycowe mniszka lekarskiego przypisuje się bioaktywnym składnikom chemicznym; obejmują one kwas cykorowy, taraksasterol (TS), kwas chlorogenowy i laktony seskwiterpenowe. Mimo, że działanie przeciwcukrzycowe jest znane od tysiącleci, cieszy ogromnie, że naukowcy zachodni pracują nad przypieczętowaniem działania mniszka również w sferze nauki.
Jak przyjmować i przygotowywać leki z mniszka lekarskiego?
Korzeń mniszka lekarskiego – będzie miał działanie przeciwcukrzycowe, przeciwmiażdżycowe, ale i odchudzające. Będzie wpływał również na prawidłową prace układu trawienne w obszarze trzustki i śledziony. Można spożywać do 8 g dziennie w postaci proszku. Można również przygotować wywar z korzenia mniszka lekarskiego parząc 2 razy dziennie po 4 g korzenia przez 20 minut.
Liście mniszka lekarskiego – będą oddziaływały głównie na prawidłową pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego. Mają właściwości przeciwnowotworowe – przyczyniają się do likwidacji komórek rakowych. Dodatkowo będą wykazywały działanie obniżające cholesterol oraz łagodzące stany zapalne skóry (trądzik, wysypka). Można pić z nich świeżo wyciśnięty sok lub spożywać jako dodatek do sałatki w ilości do 20 g dziennie.
Kwiaty mniszka lekarskiego – mają podobne działanie do liści, jednak wykazują większe właściwości żółciopędne i wspomagające i łagodzące przebieg żółtaczki. Napar lub nalewkę z kwiatów stosuje się w stanach niewydolności nerek, a także w przypadku problemów z układem oddechowym. Przepis na nalewkę z mniszka zamieszczam poniżej.
Ziołolecznictwo Ajurwedyjskie – 5000 lat tradycji – [E-KURS]
Przeciwskazania
Osoby słabe kondycyjnie, wychłodzone i z niedowagą nie powinny stosować mniszka lekarskiego. Badania nad toksycznością rośliny wykazały, że jest ona całkowicie bezpieczna. Kobiety w ciąży i karmiące również mogą przyjmować mniszek lekarski, zwłaszcza pod koniec ciąży i po porodzie, kiedy widoczne jest działanie zwiększające laktację.
Przepis na nalewkę z mniszka lekarskiego
Nalewka z mniszka lekarskiego przeznaczona jest do stosowania na takie dolegliwości jak:
- wysoki poziom glukozy we krwi,
- wysoki poziom cholesterolu,
- niewydolność nerek,
- kamica żółciowa i nerkowa.
Przepis
80 g płatków mniszka lekarskiego
0,5 l wódki
1 duża cytryna
0,5 litra wody
150 g miodu
- Około 300 gram kwiatów mniszka z główkami oskubać i pozostawić same, żółte płatki, tak aby wyszło 60-80 g.
- Oskubane kwiaty rozłożyć na kilka godzin na papierze, a następnie wsypać do wyparzonego, czystego i suchego słoika.
- Zalać 500 ml wódki 40 % i pozostawić na 14 dni. Nie musi stać w ciemnym miejscu.
- Po tym czasie przecedzić płyn przez gazę do czystego naczynia.
- Zagotować wodę, wystudzić do temperatury 40 stopni. Dodać pokrojoną, wyparzoną cytrynę oraz miód. Porządnie wymieszać. Zostawić na kilka godzin pod przykryciem.
- Przecedzić przez gazę syrop i połączyć z przecedzoną nalewką, wymieszać, przelać do butelek.
- W ciemnym miejscu może stać do 2 lat.
Nalewkę spożywać w razie potrzeby w ilości 2 łyżek stołowych 2 razy dziennie przez 2 tygodnie.
Z cyklu wiosenny zielnik polecam również artykuł o pokrzywie.
Z miłością,
Kasia.
Źródła: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5553762/