Konsultant ajurwedy – zawód, czy umiejętność?

Konsultant ajurwedy

Konsultant Ajurwedy jako zawód, a i konsultacje ajurwedyjskie są coraz bardziej popularne. W ciągu ostatnich czterech lat przeprowadziłam ich setki (a może więcej?) i muszę przyznać, że wspaniałą wiadomością jest ogromna świadomość ludzi, którzy ufają Naturze. To piękne, wartościowe i korzystne dla nich samych. Zawód lub też kwalifikacja konsultanta ajurwedy również staje się powszechny, co pokazuje pewną ciekawą tendencję potrzeby podróży w głąb siebie. Czy konsultant ajurwedy to zawód? Czy też kwalifikacja? Przeczytaj.

 

Medycyna ajurwedyjska przeżywa wielkie boom

Od czasu popularności filozofii New Age faktycznie widać tendencję wzrostową jeśli chodzi o naturalne systemy medyczne. Ma to związek również z tym, że delikatnie spada zaufanie do specjalistów medycyny zachodniej. Medycyna Wschodu zatem pięknie na nowo rozkwita, zarówno Chińska Medycyna Tradycyjna, jak i Ajurweda. A co za tym idzie, rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie.

Ale jak stać się prawdziwym specjalistą od Ajurwedy i praktykować ją zgodnie z jej zasadami w środowisku europejskim? Co jest ważne w Ajruwedzie? 

 

Ajurweda jako naturalny system medyczny

Prawa natury są neutralne, uniwersalne, niezależnie od tego skąd pochodzimy. Podobnie z teorią względności – gdyby Einstein miał monopol na swoje teorie, to czy w Bangladeszu teorie te nie istniałyby? Prawa natury istnieją, czy się je nazwie, czy nie, czy się je praktykuje w Europie, czy w Azji.

Systematyka pism ajurwedyjskich po prostu daje pole i piękne podłoże do praktykowania. Teksty ajurwedyjskie bowiem są proste same w sobie, choć często kulturowo różne od tego, co znamy w Europie. Np. jeśli chodzi o opiekę nad matką i dzieckiem po porodzie – istnieje cały szereg zapisów na ten temat, co w dzisiejszym w świecie jest nie do pomyślenia, żeby przykładowo kobieta odpoczywała po porodzie z dzieckiem i nic innego nie robiła. Dziś kobieta po porodzie sprząta, gotuje. W Ajurwedzie otoczona jest opieką innych, a sama skupia się na sobie i dziecku.

Zatem porady ajurwedyjskie, receptury ziołowe, układanie diety są prawami uniwersalnymi, które dotyczą wszystkich bez wyjątku, a praktyka ajurwedy jest możliwa w każdym zakątku świata.

 

Dobry konsultant, czyli jaki?

Żeby być dobrym konsultantem Ajurwedy, trzeba ją dobrze poznać i przytulić w swoim sercu. Z dobrym konsultantem jest trochę tak, jak z psychoterapeutą. Psychoterapeuta podlega superwizji starszych stażem kolegów i koleżanek, a także winien przejść psychoterapię własną, aby z czystym umysłem pomagać ludziom. W praktyce różnie z tym bywa, ale w ajurwedzie jest podobnie.

Zawód konsultanta ajurwedy to droga. Droga przede wszystkim w formie autoterapii, wchłonięcia tej wiedzy, praktykowanie jej, a następnie pomaganie innym. Jeśli nie pokochasz ajurwedy, nie będziesz dobrym konsultantem. To na pewno. Ajurwedę trzeba rozumieć i praktykować w całości, jaką jest, bo broni się sama. Nie trzeba traktować jej wybiórczo.

Dobry konsultant zatem powinien mieć mocny wgląd w siebie, mieć do siebie zaufanie i ten płomień w sercu, który pozwala mu je otworzyć. Dobry konsultant ajurwedy potrafi dobrze diagnozować, prawidłowo przeprowadzić wywiad z klientem/pacjentem, a następnie zaproponować terapię. Każdy konsultant samodzielnie wypracowuje sobie system prowadzenia konsultacji, ale musi pamiętać o prawidłowym BHP, bez którego nie wydobędzie z rozmowy z klientem potrzebnych informacji, co wynika z samej Ajurwedy.

 

Jak wygląda konsultacja ajurwedyjska?

Jak wspomniałam wyżej każdy konsultant ma swoje własne BHP, ale powinien korzystać z ogólnych zasad dobrego konsultanta/terapeuty, które zapisał sam ĆARAKA.

Konsultacja ajurwedyjska trwa znacznie dłużej niż wizyta lekarska. Jest potrzebny czas na omówienie problemu, z którym przychodzi do nas pacjent.

Moją konsultację poprzedza wypełnienie obszernej ankiety oraz testu, a sama konsultacja trwa około 90 minut. W tym czasie jesteśmy w stanie dokładniej poznać problem i zaproponować zalecenia.

Podczas konsultacji pytam zwłaszcza o chronologię zaburzeń, o życie rodzinne, traumy z dzieciństwa, nastawienie umysłu, motywacje, warunki do wprowadzenia zaleceń. Ustalam prakriti, vikriti. To cały system holistycznego podejścia. Moje zalecenia dotyczą nie tylko żywienia czy ziołolecznictwa, ale też zahaczają o psychoterapeutyczne porady i techniki, które wspomagają ustabilizowanie sytuacji zdrowotnej i życiowej. Jednak ja swój system terapii wypracowałam sama na podstawie potrzeb pacjentów i zasad Ajurwedy. Psychosomatyczne podejście, a nie skupianie się na fizyczności, to podejście stricte ajurwedyjskie, ale niektórzy konsultacji głębiej wchodzić nie chcą.

 

Kilkaset konsultacji ajurwedyjskich, kilka tysięcy godzin spędzonych na poradach pro bono

Po kilkuset godzinach konsultacji, wielu godzinach zabiegów, które nadal wykonuję, wiem, że ajurweda broni się sama i nie trzeba jej zmieniać, aby stosować ją w Europie. Tego także uczę na swoich warsztatach i kursach, a także na kursie na Konsultanta Ajurwedy.

Godziny spędzone z pacjentami pozwoliły mi na wyciągnięcie wniosków o potrzebach Polaków (ale nie tylko) w kwestii zdrowia. Gabinet to miejsce terapii, wsparcia i pomocy, ale i miejsce w którym musimy się dobrze czuć, pomagając. Po wielu już latach doświadczeń dziś wiem, że Ajurwedę trzeba przyjąć jaką jest, pokochać, praktykować na sobie i bliskich, a potem ruszyć dalej w świat.

Tak też stworzyłam program kursu na Konsultanta ajurwedy z elementami astrologii. Na bazie doświadczeń. Przeglądnęłam zapisy z setek konsultacji, które przeprowadziłam. Z tysięcy wiadomości, na które odpisywałam. Powstał program elementarnego i bardzo merytorycznego kursu – samej esencji teorii i praktyki, dopracowany w najmniejszym szczególe. Z racji tego, że z zawodu jestem pedagogiem i nauczycielką, a mam także w swoim horoskopie silnego Jowisza, przekazywanie wiedzy w sposób prawidłowy przychodzi mi z łatwością – bo to kocham i jest to moja pasja i dharma.

 

 

Kurs Konsultanta Ajurwedy
Kurs Konsultanta Ajurwedy

 

Czy konsultant ajurwedy to zawód?

W Polsce nie ma takiego zawodu – czyli kodu zawodu. Poznanie teorii o praktyki ajurwedyjskiej mieści się w kanonie specjalizacji z terapii naturalnych, czyli:

KOD ZAWODU: 323090 Pozostali praktykujący niekonwencjonalne lub komplementarne metody terapii.

Ajurweda to ogromny system medyczny, najstarszy na świecie, który zapewne za jakiś czas zostanie uregulowany.

Istnieją nie mniej jednak istnieją pewne zalecenia co do kształcenia konsultantów ajurwedy, który powinien odbyć 500 h teorii i praktyki, by „nazwać” się konsultantem.

Kurs, który organizuję, przy współpracy z doskonałymi specjalistami, zawiera tyle godzin i praktyki, by swobodnie móc ruszyć z rzetelnym przygotowaniem w świat.

 

Czy to zawód dla mnie?

Ajurweda jest kompletna. To znaczy, że zawiera w sobie wiedzę dotyczącą zarówno fizyczności, duchowości, umysłu, jaźni. To wiedza o rodzinie, środowisku, naturze. To rozumienie i poddanie się naturze. Jeśli więc chcesz posiąść taką wiedzę, o tym, jak dojść do życiowej równowagi fizycznej i subtelnej i chcesz uczyć tego innych, to zawód dla Ciebie.

Dziś jest wiele specjalistów od psychosomatyki, jednak Ajurweda nie pomija niczego. Nie skupia się TYLKO na medytacji, czy też TYLKO na zdrowiu fizycznym. Wszystko z miłością przyjmuje i analizuje. Jest to prawdziwa medycyna holistyczna, która dla dziś istniejących specjalizacji była źródłem. Czy chcesz zatem powrócić do Źródła? Zacznij uczyć się Ajurwedy!

 

Katarzyna Kłyż

terapeutka i nauczycielka ajurwedy

 

 

 

Powiązane artykuły

Zostaw odpowiedź

prezent dla Ciebie

E-BOOK "Ajurweda w polskiej kuchni jesienią i zimą" w prezencie!

Zapisz się do mojego newslettera

[yikes-mailchimp form="1"]