KITCHARI – PRZEPIS DOSKONAŁY

kitchari przepis

KITCHARI – PRZEPIS DOSKONAŁY

Ktoś, kto zna już trochę ajurwedę i jej sposoby na równoważenie ludzkich problemów, spotkał się z pewnością z kitchari. Kitchari to rdzeń medycyny ajurwedyjskiej. Jeśli ktoś zapytałby o najpopularniejszą potrawę kuchni ajurwedyjskiej, bez wątpliwości odpowiedziałabym KITCHARI.  Samo w sobie może mieć różne formy, nie mniej zawsze w jego skład wchodzą ryż basmati oraz rozgotowany mung dal (ewentualnie soczewica różnego rodzaju). Można je przyrządzać na nieskończenie wiele sposobów, toteż każdy znajdzie coś dla siebie. Kiczeri, bo również taką pisownię się stosuje, jest popularne także w Pakistanie.

Gotowanie kitchari (czasami kiczeri)

Gdy gotujemy tę potrawę,  powinniśmy spożywać ją na świeżo. Starajmy się dlatego ugotować tylko tyle, ile naprawdę zjemy. To dotyczy wszystkich posiłków przygotowywanych zgodnie z ajurwedą.

Warto wspomnieć, iż kitchari jest spożywanie podczas tradycyjnego, ajurwedyjskiego detoksu zwanego PAŃĆAKARMĄ, wówczas pacjent spożywa głównie tę potrawę, która nie tylko oczyszcza i równoważy każdą doszę, ale także wzmacnia organizm podczas silnego jego oczyszczania.

Nie istnieje jedyny prawdziwy przepis na kitchari. Kitchari to bardziej możliwość komponowania ze sobą ryżu basmati z różnymi rodzajami dalu i przypraw. Jednak podam Wam dziś mój ulubiony przepis na kitchari, który smakuje obłędnie, a dla mnie samej jest kwintesencją ajurwedyjskiego gotowania:

 

Dietoterapia Ajurwedyjska [KURS]

 

KICZERI PRZEPIS 

1/4 szklanki ryżu basmati

1/4 szklanki mung dalu

Zarówno ryż jak i dal należy moczyć przez około 2-3 h w wodzie, a następnie porządnie umyć.

2 spore łyżki ghee lub oleju rzepakowego,

6-10 szklanek wody

2 pokrojone marchewki,

5 pokrojonych na duże kawałki niewielkich ziemniaczków.

Przyprawy:

1 płaska łyżeczka chilli,

1 łyżeczka asafetydy,

2 łyżeczki nasion kuminu,

1,5-2 łyżeczki soli kamiennej,

2 liście laurowe,

1 łyżeczka cynamonu,

0,5 łyżeczki sproszkowanego imbiru,

1 łyżeczka kurkumy,

ZAJRZYJ NA MÓJ KANAŁ YOU TUBE

 

WYKONANIE:

W rondlu o grubym dnie rozgrzać ghee lub olej.

Podprażyć najpierw kumin, następnie wrzucić wszystko, prócz kurkumy, zamieszać, i dorzucić kurkumę.

Dodać pokrojone warzywa, chwilę podsmażać, następnie dodać osuszoną fasolę mung oraz ryż basmati.

Zalać wodą. Ja preferuję kitchari o nieco bardziej płynnej konsystencji, dlatego jeśli wolisz wersję rzadszą, dodać 10, a nie 6 szklanek.

 

Potrawę należy gotować na średnim lub małym ogniu około 40 minut. na początku można doprowadzić do wrzenia, następnie zmniejszyć ogień i pozostawić. 

Zamiast ryżu basmati można użyć dowolnego ryżu, jednak w podstawowych pismach ajurwedyjskich to właśnie basmati odgrywa szczególną rolę w żywieniu według zasad ajurwedy. Zamiast mung dalu, można użyć czerwonej lub innej soczewicy. Mung dal jednak to fasolka trójdoszowa, co oznacza, że jest albo obojętna, albo równoważy wszystkie trzy humory biologiczne. Poniżej umieszczam graficzny opis kilku przypraw, które warto dodawać do kitchari, zależnie od Waszej konstytucji :).

 

AJURWEDA ON-LINE – KURSY Z PASJI

 

Powiązane artykuły

Zostaw odpowiedź

prezent dla Ciebie

E-BOOK "Ajurweda w polskiej kuchni jesienią i zimą" w prezencie!

Zapisz się do mojego newslettera

[yikes-mailchimp form="1"]