Jesteś Kaphą!

Kapha - ziemia i woda
Dobroduszna, o pogodnym usposobieniu, wesoła i lojalna

JESTEŚ KAPHĄ!

Kapha (ta, co łączy), przejawia się w ciele w postaci wody i ziemi. Występuje głównie w górnych partiach ciała: w głowie, gardle, klatce piersiowej, ale także w stawach, w tkance łącznej. Jej rolą jest zapewnienie stabilności i nawilżenia. Jest również odpowiedzialna za solidność ciała i wszelkie połączenia w nim. Na poziomie zmysłów odpowiada za smak i zapach. Jako połączenie wody i ziemi przejawia się w postaci gęstej i lepiej substancji (śluz).

 

Jest więc z natury:

lepka,

gęsta,

gruba,

powolna,

trwała,

ciężka,

mokra,

przejrzysta i zimna.

 

Jakie są osoby o konstytucji kapha?

Ciało

Osoby o tej konstytucji mają solidną, dużą i ciężką budowę ciała. Są masywne i mają spore skłonności do nadwagi. Odznaczają się silną muskulaturą, więc gdy są w równowadze, ich ciało jest piękne i silne. Mają niezwykle dobrze rozwiniętą tkankę kostną, mięśniową, piękne zęby i włosy. Na ogół są zdrowe i rzadko chorują, ale tylko wtedy, gdy o siebie odpowiednio dbają. Osoby typu kapha z reguły mają piękną skórę, z niewielką ilością zmarszczek. Ich oczy są duże, często ciemne, a włosy grube, pofalowane. Ponieważ są odporne i silne, mogą wykonywać ciężkie prace, choć często nie mają wcale takiej ochoty.

 

Umysł

Osoby kaphiczne trzeba często zachęcać do działania, ponieważ przejawiający się w ich ciele i umyśle element ziemi, mocno jest ugruntowuje, co oznacza, że bywają leniwe. Kapha lubi troszczyć się o innych, więc doskonale sprawdza się w grupie i w pracy, w której może nieść pomoc innym. Kapha ma spokojny i pogodny umysł. Jest sentymentalna, romantyczna, nostalgiczna. Odznacza się wysoką tolerancją i potrafi wybaczać, choć bywa pamiętliwa. Jeśli kapha nie czuje miłości i akceptacji ze strony innych, ale też zachwiana jest jej równowaga związana z tymi emocjami i cechami, może stać się zawzięta, chciwa, uparta i wycofana. Jako dosza mocna „uziemiona” potrzebuje często zewnętrznej motywacji i pobudzenia.

 

Styl życia

Kapha jest bardzo rodzinna i kocha tradycję. Lubi stabilizację i średnio znosi zmiany. Ma dość  ciekawe podejście do pieniędzy, bo pomimo swojego wrodzonego lenistwa, często zarabia spore pieniądze i potrafi je mnożyć i oszczędzać, co sprawia, że osoby kaphiczne często są zamożne.

Kapha ma potrzebę zachowania statusu quo w kwestii wiary czy poglądów, choć rzadko staje się fanatyczna. Można powiedzieć, że to bardziej upór niż fanatyzm jest cechą charakterystyczną tej doszy. Z reguły są zadowolone, co sprawia, że niezbyt często dbają o swój dalszy rozwój, bo według nich, osiągnęły już to, co mogły.

 

Co potrzebuje kapha?

Dosza kapha, by nie wpadała w nadmierny marazm, potrzebuje pobudzenia. Idealnie byłoby, gdyby kapha codziennie ćwiczyła i starała się być w ruchu. Kapha powinna urozmaicać swoje życie, dokonywać zmian. Osoby kaphiczne powinny pić niewielką ilość wody w ciągu dnia (ok. 4-5 szklanek). Do swojej codziennej diety koniecznie powinny wprowadzić zioła, ostre przyprawy oraz świeże warzywa i owoce. Dobrym wyborem są też rośliny strączkowe oraz złożone węglowodany. Najlepsze smaki dla kaphy to ostry, cierpki i gorzki, a potrawy powinny być ciepłe, lekkie i suche.

 

Co zaostrza doszę kapha?

Drzemki w ciągu dnia,

tłumienie uczuć,

brak ćwiczeń fizycznych,

lenistwo,

marazm, inercja,

zakładanie, że sprawy można rozwiązać później lub zrobi to ktoś za nas,

przejadanie się,

jedzenie tłustego i ciężkiego pożywienia,

jedzenie słonych przekąsek i picie piwa,

codzienne desery,

 

Jakie są objawy zaburzonej kaphy?

Ciężkość,

ospałość,

kaszel, astma,

śluz w gardle i płucach,

problemy z zatokami,

lenistwo,

otyłość,

senność,

niestrawność.

 

Co równoważy kaphę?

Lekkie, suche jedzenie,

potrawy o smaku gorzkim, cierpkim i ostrym,

ćwiczenia fizyczne i pobudzenie,

unikanie nabiału, makaronu, ryżu białego, ziemniaków, oleju,

terapie napotne,

intensywny masaż, np. Udvartana,

kontrolowane, lecznicze wymioty.

 

CHCESZ WIEDZIEĆ, JAK PRACOWAĆ Z KAPHĄ? TUTAJ MOŻESZ ZAPISAĆ SIĘ DO NEWSLETTERA LUB WZIĄĆ UDZIAŁ W JEDNYM Z WARSZTATÓW

KAPHO, ZOBACZ, Z CZEGO MOŻESZ SKORZYSTAĆ DLA SIEBIE