Jak usunąć toksyny z organizmu? Czym jest ama? Zalecenia + przepis na tonik

toksyny ajurweda

Jak usunąć toksyny z organizmu? Czym jest ama? Zalecenia + przepis na tonik

Jak usuwać toksyny z organizmu? W metodach usuwania toksyn z organizmu można przebierać. Niektóre są naprawdę skuteczne, inne mniej. Detoks organizmu jest równie ważny jednak jak samo odżywianie. Po dobrze przeprowadzonej detoksykacji, organizm odzyskuje równowagę, m.in. układu trawiennego. A co za tym idzie, wchłanianie substancji odżywczych do tkanek, odbywa się w sposób płynny i prawidłowy. Ajurweda mocno kładzie nacisk na usuwanie ama (toksyn). Wiele procesów leczenia rozpoczyna się właśnie pańćakarmą. O tym czym jest ama oraz jak usunąć toksyny z organizmu, dowiesz się poniżej. 

 

Błędne koło

Toksyny, ama, powstają w wyniku słabego systemu trawiennego, a sam system trawienny funkcjonuje nieprawidłowo właśnie przez toksyny. Błędne koło? Można to tak przedstawić. Ama, czyli toksyny, tworzą się z nieodpowiednio strawionego pokarmu. Powodem może być złe odżywianie, albo na przykład zbyt słaby ogień trawienny agni. Jeśli słabe agni nie strawi pokarmu, po jakimś czasie powstają toksyny i odkładają się w ciele, powodując rozmaite stany chorobowe, np. problemy trawienne.

 

Proces powstawania toksyn

Z niestrawionych resztek pokarmu, jak wspomniałam wyżej, powstaje substancja, która wraz z limfą (rasa) oraz krwią (rakta) obiega cały organizm. Ama odkłada się zazwyczaj w miejscu, które w organizmie w danej chwili jest najsłabsze. Skutkiem zebrania się toksyn jest blokowanie kanałów (śrota), co z kolei prowadzi z oczywistych względów do deregulacji doszowej, a w efekcie do choroby. Brak swobodnego przepływu płynów ustrojowych prowadzi do zaburzeń, bowiem konkretne organy nie otrzymują tych substancji, które potrzebne są im do prawidłowego funkcjonowania. Powstają wówczas stany chorobowe, jak depresja, czy artretyzm i wiele innych. 

 

Ajurweda od podstaw – czyli jak zacząć?

Przyczyny powstawania ama

Pierwszą przyczyną powstawania ama w ciele jest przede wszystkim niewłaściwa dieta. Wrogami numer jeden są między innymi fast foody, paczkowane jedzenie, przetworzone produkty, typu biała mąka, cukier, nabiał i produkty zwierzęce jedzone w nadmiarze.

Kolejną rzeczą, równie ważną, jest aspekt psychologiczny. Złe nastawienie do życia, negatywne myśli, zamartwianie się oraz przebywanie w niewłaściwym towarzystwie, również prowadzą do odkładania się toksyn w ciele. Dzieje się tak dlatego, że umysł jest nieodłącznie związany z ciałem. Jeśli w naszym umyśle krążą toksyczne myśli, ciało po jakimś czasie zacznie nieprawidłowo funkcjonować.

Ważne jest zatem, aby zarówno na poziomie fizycznym, jak i duchowym, zadbać o równowagę. Nie wolno zapominać o higienie umysłu, jaką jest medytacja, praktyka wdzięczności, czy choćby rozwój i praca nad sobą.

 

Objawy odkładania się ama

Symptomów odkładania się toksyn w ciele jest naprawdę sporo, do najczęstszych należą:

  • chroniczne zmęczenie, brak chęci działania,
  • stany lękowe, depresja,
  • uczucie przytłoczenia,
  • nalot na języku o żółtawej lub zielonej barwie (nie dotyczy, jeśli jedliśmy kurkumę J),
  • nadmierne wydzielanie potu,
  • nieświeży oddech nawet po umyciu zębów,
  • mętny mocz,
  • gazy, zaparcia lub biegunka
  • bóle stawów,
  • bóle głowy.

Części z tych objawów nie kojarzymy z toksynami w naszym ciele. Więc zaleczamy ból głowy, stosujemy różnego rodzaju odświeżacze oddechu lub inne środki tłumiące te objawy. Pozostajemy często nieświadomi, mimo, że symptomy zawsze wracają. Obserwacja własnego ciała oraz odpowiednia wiedza to klucz do rozwiązania problemów. Jeśli więc obserwujesz u siebie większość z powyższych objawów, nie mijają one, mimo leczenia, oczyść organizm! Poniżej, dowiesz się jak.

 

Jak usunąć ama z organizmu?

Dobra wiadomość jest taka, że można usunąć ama z organizmu. Zła jest taka, że toksyny same się nie usuwają. Najbardziej znanym, ale też dosyć poważnym procesem oczyszczania ciała z toksyn, jest pańćakarma – ajurwedyjski detox, który należy przeprowadzać pod kontrolą specjalisty. Zabiegi pańćakarmy usuwają toksyny, równoważą dosze. Pańćakarma jest detoksem zindywidualizowanym, co oznacza, że nie ma jednego „przepisu” jak ją wykonać. Każdy człowiek ma inny rodzaj zaburzeń i dosze w nierównowadze. Podczas, gdy dla Pitty najlepsza będzie terapia przeczyszczająca, Vacie przepisuje się głównie basti (lecznicze lewatywy). Osoby typom kapha zaleca się głównie terapie wymiotne. Pańćakarma trwa wiele dni i ustalana jest, jak wspomniałam wyżej, w sposób indywidualny dla każdego pacjenta. Co zatem można przedsięwziąć w domu, by oczyścić się z toksyn?

 

Głodówka

Lecznicze głodówki stosuje się od stuleci. Układ trawienny od czasu do czasu potrzebuje odpoczynku. Najbardziej polecana jest dla osób typu kapha i te z reguły najlepiej ją znoszą. Nie mniej jednak, dla oczyszczenia wskazana jest dla każdej doszy.

Ważną rzeczą jest, że nowicjusze nie powinni stosować głodówek z dnia na dzień. To może się skończyć dużym spadkiem nastroju. Jeśli więc na co dzień spożywasz przetworzone produkty (gotowe szynki wegańskie, parówki, zupki, gotowe dania, mrożone dania), nie powinnaś z dnia na dzień przechodzić na dietę głodówkową. Zrób to stopniowo. Daj sobie czas, np. dwa tygodnie, na rezygnację z pieczywa, makaronów, ryżu, pomału. Gdy po 2 tygodniach będziesz spożywać takich produktów niewiele, wtedy możesz zacząć głodówkę. Podczas odzwyczajania organizmu od obciążających pokarmów, pij wodę z imbirem i cytryną. Koniecznie ciepłą.

Ważne! Ajurweda zaleca stosowanie tylko naturalnych kosmetyków, co wcale nie oznacza, że jeśli na balsamie do ciała jest napisane 99% produktów pochodzenia naturalnego, jest on w rzeczywistości naturalny. NIE! Detoks obejmuje całe ciało, również skórę. Polecam zatem myć się w naturalnych olejach, z dodatkiem olejków eterycznych, to wystarczy.

 

Oczyszczanie Ajurwedyjskie KURS [e-kurs]

Jak przystąpić do głodówki?

Gdy już pozbyłaś się obciążających Twój organizm, przetworzonych pokarmów, możesz przystąpić do głodówki, by usunąć toksyny.

Podczas postu można pić herbatę imbirową, oczyszczające zioła, jak napary z kurkumy, czy sarsaparillę (oczyszcza krew, a w dodatku ma świetny, waniliowy smak). Zaplanuj również posiłki. Uważam, że podczas postu, można spożyć 2 płynne posiłki składające się TYLKO z warzyw. Może to być koktajl z jarmużu i marchwi. Zupa z dyni, czy cukinii, czy po prostu warzywa gotowane (rozgotowane) w wodzie z dodatkiem przypraw, takich jak kurkuma, kumin, mięta, bazylia i imbir lub pieprz.

Jeśli uważasz, że dasz radę nie jeść nic, zrób to. Organizm jeszcze bardziej Ci za to podziękuje. Pamiętaj tylko o płynach. Pij wtedy, gdy jesteś spragniona. Głodówka może potrwać 24-48 godzin. To dobry czas. Jeśli czujesz, że masz dość, przerwij głodówkę. Jeśli jednak chciałabyś wytrwać kolejną dobę, przedłuż ją do 72 h.

 

Podsumowując: podczas głodówki jemy tylko warzywa i pijemy wodę oraz ziołowe napary. NIC WIĘCEJ!

 

Co dalej po głodówce?

Głodówka to wstęp do usuwania toksyn. Podczas postu można wykonywać dodatkowo konkretne zabiegi, które powodują szybsze usuwanie ama z ciała. Są to:

 

  • masaże olejowe,
  • szczotkowanie ciała,
  • masaże z użyciem proszków ziołowych, Udvartana,
  • sauna i terapie napotne,
  • lecznicze wymioty, przeczyszczenie, lewatywa.

 

Masaż olejowy

Wykonujemy masaż całego ciała ciepłym olejem. Dla Vaty najlepszy będzie olej sezamowy i oliwa z oliwek – do ciała. Dla Pitty olej kokosowy, a Kaphy olej słonecznikowy. Łydki, udo, przedramię i ramię masujemy ruchami „góra – dół”, stawy masujemy koliście. W miejscach, gdzie tkanka tłuszczowa odkłada się najbardziej (uda, pośladki, brzuch), można zastosować tzw. ruch „karate”, by pobudzić limfę i ruch płynów. O masażu i automasażu będę pisała na blogu, będzie także krótki filmik.

 

Szczotkowanie ciała

Przed kąpielą warto wyszczotkować swoje ciało. Można użyć również szorstkiej rękawicy. Ruchy wykonujemy podobne, jak w przypadku masażu olejowego. Taki masaż szczotką rewelacyjnie pobudza organizm do wydalenia toksyn.

 

Masaże z użyciem proszków ziołowych, UDVARTANA

To ajurwedyjski masaż niezwykle oczyszczający ciało. Najpierw można wykonać zwykły masaż olejowy, następnie olej porządnie wytrzeć i rozpocząć masaż proszkiem. To bardzo intensywny masaż, najlepiej, by wykonał go najpierw na Tobie specjalista. W domu możesz odtworzyć ruchy i technikę wykonania. Jednak sama przyjemność, gdy ktoś przekazuje energię Tobie podczas masażu <3.

 

Sauna i terapie napotne

Kolejna bardzo ważna rzecz w ramach detoksykacji organizmu. Pocenie się jest jednym z naturalnych, fizjologicznych odruchów organizmu, służącym właśnie do wydalania toksyn przez skórę. Svedana – bo tak nazywa się terapia napotna w Ajurwedzie, odgrywa szczególną rolę w zabiegach wstępnych do pańcakarmy, czyli w purvakarmach.

W Ajurwedzie można znaleźć kilkanaście różnych rodzajów terapii napotnych, np. z użyciem ziół, różnego rodzaju ognia, olejów, kąpieli, parówek. My możemy po prostu korzystać z sauny, a jeśli nie mamy takiej możliwości, równy sobie gorące kąpiele z rozgrzewającymi ziołami.

 

Dobry efekt detoksykacji daje kąpiel z siarczanem magnezu.

 

Lecznicze wymioty, przeczyszczenie, lewatywa

Lecznicze wymioty, przeczyszczenie i lewatywa to elementy pańcakarmy. Mimo, że zabiegi są zwyczajnie bezpieczne, to należy wiedzieć, jakich ziół i w jak dużych dawkach użyć, by zabieg był przeprowadzony dobrze i skutecznie. W tym celu zachęcam, aby skonsultować się z terapeutą Ajurwedy, by rozwiać wszelkie wątpliwości. Kiedy już wiedza będzie w zasięgu ręki, terapie takie można śmiało, w ograniczonym zakresie, stosować w domu.

 

Jakie zioła wspomagają usuwanie toksyn?

 

Berberys – wzmaga Vatę działa równoważąco na Kaphę i Pittę – ma silne działanie rozgrzewające i wspomagające usuwanie toksyn. Jest ziołem gorzkim i tonikiem. Stosuje się korzeń w formie wywaru – 1 g na szklankę.

 

Czosnek – wzmaga Pittę i działa równoważąco na Vatę i Kaphę – działa silnie rozgrzewająco i usuwa ama z krwi i limfy. Należy jednak unikać częstego stosowania czosnku, ponieważ w nadmiarze działa silnie otępiająco. Spożywać w postaci naparu, ale nie gotować, 2-3 ząbki na litr wrzątku.

 

Echinacea – jest bardzo znanym naturalnym antybiotykiem, a co za tym idzie ma działanie silnie odtruwające. Wzmaga Vatę działa równoważąco na Kaphę i Pittę. Oczyszcza krew, działa antybakteryjnie i przeciwbólowo. Spożywać w postaci naparu (1 g na szklankę) lub w postaci nalewki.

 

Gorzknik – równoważy Kaphę i Pittę, wzmaga Vatę. Jego działanie jest silnie oczyszczające, głównie przez to, że reguluje pracę śledziony i wątroby. Stosuje się go również w przypadku malarii! Spożywać w postaci naparu – 1 g na szklankę wrzątku.

 

Łopian – silnie oczyszcza krew i limfę. Stosuje się korzenie i nasiona. Równoważy Kaphę i Pittę, ale na Watę nie działa pobudzająco, gdy nie stosuje się go w nadmiarze. Usuwa toksyny poprzez to, że działa napotnie i moczopędnie. Wywar z 1 g suszu lub nasion zalać wrzątkiem.

 

Kurkuma – oczyszcza krew i jest dobra dla każdej doszy. Pobudza działanie układu odpornościowego i ma działanie antybakteryjne. Stosuje się kłącze w postaci proszku, z którego można zrobić miodową pastę. Wyjątkowe właściwości kurkumy wzmacnia dodatkowo pieprz pippali.

 

Triphala – to mieszanka trzech ziół – amli, haritaki i bibhitaki. Wszystkie trzy zioła wspomagają pracę wątroby, serca (głównie amla) i prawidłowe wypróżnianie. W Ajurwedzie triphala to numer jeden w przypadku nagromadzenia się toksyn. Triphalę spożywa się zazwyczaj w ilości około 5 g na dobę, przy czym jest to zależne od wagi pacjenta i ilości toksyn w jego organizmie.

 

TONIK POBUDZAJĄCY TRAWIENIE

 

Przepis na ten tonik podochodzi z książki mojego nauczyciela Ajurwedy, dra Partapa Chauhana „AJURWEDA – jak dbać o siebie i być zdrowym”.

 

Imbir, kłącze kilka cm obrać i posiekać. Wypełnić posiekanym imbirem połowę szklanki, a drugą połowę zalać sokiem z cytryny. Dodać szczyptę soli. Zażywać pół łyżeczki od herbaty przed każdym posiłkiem.

O imbirze więcej przeczytasz tu.

Kiedy najlepiej oczyścić organizm?

Najwłaściwszym momentem na oczyszczanie organizmu jest pora wiosenna. Można również przeprowadzić detoks wczesną jesienią, np. teraz. Mam tu na myśli dłuższy detoks. Jednak dwudniową głodówkę z zabiegami i wywarami ziołowymi można przeprowadzać o każdej porze roku wedle potrzeby. Jeśli masz małe pojęcie o oczyszczaniu, skonsultuj się z terapeutą lub lekarzem Ajurwedy.

 

I pamiętaj!

„Zdrowie jest najlepszym źródłem cnót, bogactwa, satysfakcji, podczas gdy choroby niszczą to źródło, dobrobyt i samo życie.”

CHARAKA 

 

Powiązane artykuły

1 Response
  1. […] Miewałam opryszczkę dosyć często. Teraz, gdy dojdzie do jakiegoś zachwiania równowagi i pojawia się opryszczka, stosuję głównie kolcorośl, aloes i ghee. Te trzy połączone zioła działają u mnie cuda. Jednak należy pamiętać, że organizm dotknięty ama (toksynami) nie pozbędzie się tak łatwo opryszczki jak i samych wirusów. Warto więc raz, dwa razy do roku oczyścić organizm, wówczas łatwiej mu będzie walczyć z różnego rodzaju dolegliwościami. Co to są toksyny? Pisałam o nich tutaj. […]

Zostaw odpowiedź

prezent dla Ciebie

E-BOOK "Ajurweda w polskiej kuchni jesienią i zimą" w prezencie!

Zapisz się do mojego newslettera

[yikes-mailchimp form="1"]