Czakra trzeciego oka – nasz szósty zmysł

czakra trzeciego oka

Czakra trzeciego oka, to przedostatnia, szósta czakra w układzie energetycznym ludzkiego ciała. Dwie ostatnie czakry są zdecydowanie bardziej „duchowe”, a szósta czakra to kolebka naszej intuicji, wyobraźni i widzenia wzorców. Poprzez pracę nad tą czakrą możemy rozwijać zdolność jasnowidzenia, świadomości, a nawet realnego wpływu wizualizacji i afirmacji na nasze życie w rzeczywistości. Czego dotyczy i jak pracować z czakrą trzeciego oka?

 

Czym jest szósta czakra, czyli czakra trzeciego oka?

Czakra trzeciego oka mieści się w punkcie między brwiami. Innymi nazwami tej czakry to czakra szósta lub czakra czołowa, a nazwa sanskrycka to „ajna”. Gruczoł, który jest mocno związany z tą energią to szyszynka, która, jak wiadomo, pełni ważną rolę w życiu człowieka, np. reguluje rytm dobowy, dba o dobry sen, dba o nasze reakcje w sytuacjach zagrożenia. W języku sanskryckim słowo „ajna” oznacza, postrzegać lub dowodzić. Oznacza to mniej więcej tyle, że oprócz tego, że pasywnie kierujemy wzrok na dany obiekt, to w rzeczywistości decydujemy, czemu poświęcamy więcej uwagi i czego się podejmujemy.

 

Potężna siła szóstej czakry

W miejscu podjęcia tematu o szóstej czakrze nie można pominąć kwestii wyobraźni i jasnowidztwa. Wyobraźnia nie ma jedynie pozytywnej kreacji – możemy przecież wyobrażać sobie rzeczy negatywne i tak najczęściej się dzieje na co dzień – mamy czarne myśli. A wyobraźnia to potężna siła! Energia nieograniczona. To, o czym myślimy, ziszcza się w materii, a więc należy stale pracować nad przepływem myśli i od czasu do czasu korygować swoje wyobrażenia. Świetnym przykładem jest tutaj książka dra Dawsona Churcha „Myśli to Materia”, która w naukowy sposób (fizyka kwantowa) traktuje kwestie energii i ludzkiej myśli i przedstawia szokujące (dla ludzi ze sfery naukowej) dowody na istnienie podświadomości, wyobraźni i energii niewidzialnej, która ma wpływ na absolutnie wszystko, co dzieje się w naszym życiu.

 

Pamięć a czakra trzeciego oka

Często zdarza się, że pamiętamy głównie negatywne wspomnienia. Nie dotyczy to każdej jednostki, ale z reguły wspominamy nie zalety danej osoby, a jej wady i występki. Weźmy na tapet związek dwojga ludzi. Związki, w trakcie ich trwania, składają się z chwil przyjemniejszych i tych mniej przyjemnych. Jeśli nastawiamy się na te mniej przyjemne, one mają rewelacyjne pole do rozwoju i dominują. Następuje rozstanie, po czym wspominamy głównie te cięższe, trudne chwile, które nieco usprawiedliwiają nasz wybór. Czemu jednak nie potrafimy pamiętać o tych dobrych chwilach? Doktor Anodea Judith, którą często wspominam w swoich artykułach, jest zdania, że negatywne cechy danego człowieka wymagają rozwiązania jakiejś zagadki i dlatego nasza pamięć skupia się na nich. Ma to sens? Według mnie tak! To właśnie tych negatywnych wspomnień nie jesteśmy w stanie wyjaśnić, dlatego nasz umysł krąży wokół tych wspomnień i próbuje znaleźć rozwiązanie.

Jakie widzę rozwiązanie? Poszukać i przerobić ból, który mamy w sobie, a który narósł wokół konkretnego tematu.

 

Blokady czakry trzeciego oka

W przypadku czakry szóstej trudno mówić o niedoborze, czy nadmiarze, a raczej o blokadach. Jeśli czakra szósta jest zaburzona, jesteśmy nazbyt skupieni na intelekcie, schematach, odrzucamy intuicję, logikę (która często podpowiada nam, co by było, gdyby). Czakra szósta, jeśli jest w równowadze, sprawia, że człowiek po prostu doświadcza. Nie interpretuje, nie energetyzuje się, nie denerwuje, a doświadcza i poprzez intuicję z niemałym wpływem intelektu podejmuje decyzje. Dobrze rozwinięta czakra szósta nie ocenia, a zachowuje się jak dyktafon, czy kamera – widzi, jest świadkiem, ale nie wchodzi w przebieg zdarzeń sprawiające, że to intuicja właśnie podpowiada nam pewne działania. Taki stan oznaczałby stan oświecenia i powrotu do korzeni, a więc nie martw się, jeśli nie zaznajesz takiego uczucia – to bardzo trudne i w dzisiejszym świecie wymaga sporo pracy. Ważne jest, aby umieć łapać te momenty, ale o tym i o pracy z trzecim okiem będzie poniżej.

 

Do częstych symptomów blokad w tej czakrze należą:
 • Bóle głowy i zatok,
 • wylew i udar mózgu,
 • zaburzenia neurologiczne,
 • ślepota,
 • migreny,
 • nieostre widzenie,
 • guzy mózgu,
 • trudności w koncentracji,
 • słaba pamięć,
 • zaprzeczenia rzeczywistości,
 • dysonanse poznawcze,
 • brak koncentracji na duchowym aspekcie życia,
 • koncentracja na fizyczności o dowodach naukowych.

Objawem blokad w czakrze trzeciego oka mogą okazać się również lęki oraz niechęć przed poznaniem prawdy o sobie, swoim rodzie – jednym słowem, niechęć przed prawdą.

 

Jak pracować z czakrą trzeciego oka?

Czakra trzeciego oka to nasza intuicja, wyobraźnia, pamięć i szósty zmysł. Jeśli jest rozwijana i wspierana, może dojść do sytuacji, w której mamy zdolności jasnowidzenia. Nie chodzi tu jednak o tę umiejętność – a bardziej o zoptymalizowanie energii czakry trzeciego oka, by odzyskać równowagę.

 

Na początek zadaj sobie następujące pytania:
 1. Polegam na intuicji?
 2. Przykładam dużą wagę do „dowodów naukowych” zrzekając się praw natury i instynktu?
 3. Wiem, że moje myśli kreują moją rzeczywistość?
 4. Widzę własną drogę życiową?
 5. Korzystam z podpowiedzi, które daje mi moja intuicja?
 6. Jak często przyglądam się swoim emocjom?

Odpowiedzi na te pytania pozwolą Ci na zorientowanie się, „w jakim stanie” jest Twoja czakra szósta. Jeśli okaże się, że częściej niż po intuicję i wyobraźnię sięgasz po pragmatyczne, zerojedynkowe, naukowe rozwiązania, może okazać się, że odrzucasz energię tej czakry, destabilizując ją.

 

Zatem, jak uporządkować myśli w głowie i znaleźć równowagę pomiędzy światem naukowym a duchowym?

Pierwszą złotą radą jest posiadanie otwartego umysłu i umiejętność wyczucia, kiedy ten umysł się zamyka. Stosuj zasadę dystansu, która mówi, że na wiele sytuacji powinniśmy spoglądać z pozycji tzw. „świadka”, czyli po prostu uważnie przyglądać się rozwojowi wydarzeń.

 

Całą uwagę skupiaj zawsze na tym, co jest tu i teraz.

Często zdarza się, że np. podczas odkurzania myślimy o tym, co będzie dziś na obiad. Rozumiem, dlaczego ma to miejsce – brak czasu, niechęć do marnotrawstwa czasu podczas wykonywania automatycznych czynności. Nie jesteśmy jednak osadzeni w tymże momencie, w rzeczywistości, a rozbieganymi myślami błądzimy po lodówce, imaginując sobie dzisiejszy posiłek. Zdecydowanie lepszą formą pracy nad sobą będzie po prosto dokończenie odkurzania, a następnie skoncentrowanie się w 100% na wymyśleniu obiadowego menu, co, wierzcie mi, przyjdzie z łatwością, bowiem włożone zostanie w to więcej energii. Pracuj również nad zbytnim myśleniem i zamartwianiem się o przyszłość, a tym bardziej nad tkwieniem w przeszłości. Ani jednej, ani drugiej tu i teraz nie znajdziesz.

„Naucz się bardziej wierzyć w to, czego nie widzisz, niż w to, co możesz zobaczyć” – Caroline Myss.

Pozbądź się „bojowego nastawienia” i negatywnych myśli

Przywdziewając szaty bojownika z czarnowidztwem w komplecie nie mamy szans na czystość umysłu i rozwijanie intuicji. Takie myśli i nastawienie ma również swoje powody – krzywda, mająca miejsce w przeszłości (odsyłam Cię do życia w teraźniejszości J), geny, wpływ społeczeństwa. Taka postawa nie sprzyja rozwojowi naszego umysłu i otwarcia czakry szóstej – wręcz odwrotnie powoduje blokady i nawarstwianie się zastojów energetycznych. Aby zacząć sobie radzić z czarnowidztwem i bojowym nastawieniem należy rozpocząć m.in. praktykę medytacji i oddechu, a także uważności i akceptacji. Bojowe nastawienie powoduje zamknięcie się umysłu i niedopuszczanie do siebie nie tylko tych złych, ale i dobrych bodźców.

 

Medytacja czakry trzeciego oka

Podobnie jak w przypadku pozostałych czakr, usiądź w siadzie japońskim lub skrzyżnym. Wyprostuj plecy, możesz skorzystać z poduszki do medytacji. Przez kilka minut wykonuj oddech naprzemienny, kierując wdech w punkt między brwiami – czakrę szóstą. Każdy wydech niech będzie wypuszczeniem blokad, lęków i bólu. Kiedy już uregulujesz oddech i poczujesz wejście w stan medytacji i odprężenia, masuj w stronę wskazówek zegara punkt czakry trzeciego oka wypowiadając afirmację „obudź intuicję” lub „obudź się”. Taka technika medytacji wymaga nieco wprawy, zatem DAJ SOBIE CZAS! Początki bywają trudne, korzeń nauki bywa nieco gorzki, ale owoce są za to słodkie.

„Zaufaj własnej intuicji”

 

Kamienie i olejki eteryczne

Podczas sesji czakralnych korzystajmy z leczniczej mocy kamieni naturalnych oraz olejków eterycznych. Czakrę szóstą wspierają:

Kamienie: ametyst, fluoryt, szafir gwiezdny, przezroczysty kwarc.

Olejki: lawenda, drzewo sandałowe.

Kolor: indygo.

 

Zachęcam do zapoznania się z pozostałymi artykułami z serii czakralnej, miłej lektury!

 

Z miłością

 

 

Kasia <3

Powiązane artykuły

Zostaw odpowiedź

prezent dla Ciebie

E-BOOK "Ajurweda w polskiej kuchni jesienią i zimą" w prezencie!

Zapisz się do mojego newslettera

[yikes-mailchimp form="1"]