Czakra splotu słonecznego – siła woli i wewnętrzna moc

czakra splotu słonecznego

Czakra splotu słonecznego – siła woli i wewnętrzna moc

Czakra splotu słonecznego to kolejna z czakr, której obraz pragnę Wam przybliżyć w ramach serii artykułów o czakrach. Manipura (nazwa sanskrycka), czy też czakra mocy to nasza siła woli, potęga mocy. Demonem tej czakry jest poczucie wstydu i nieustanne obwinianie się, co sygnalizować może nierównowagę czakry mocy. Czym jest czakra splotu słonecznego i jak z nią pracować?

 

Czym jest czakra splotu słonecznego?

Czakra splotu słonecznego, jak sama nazwa wskazuje, mieści się w okolicach splotu słonecznego, kilka cm powyżej pępka. Jest związana tym samym z kolorem żółtym i żywiołem ognia. Rozwija się w ciele człowieka między 6 miesiącem a 2 rokiem życia. Za jej obszar odpowiedzialności uznaje się nadnercza oraz trzustkę.

Sanskrycka nazwa tej czakry to Manipura (połyskujący klejnot). Jest uważana za centrum żywiołu ognia – można to skojarzyć również z centrum siedziby doszy PITTA, która również jest powiązana z tym żywiołem, a której lokalizacja mieści się właśnie w układzie trawiennym (AGNI, ogień trawienny).

 

TEST NA DOSZE – JAKĄ JESTEM DOSZĄ?

Czakra splotu słonecznego a siła woli

Symbolika ognia w filozofiach i religiach wschodu jest bardzo rozbudowana i trudno ująć jej sens w jednym artykule. Czakra trzecia symbolizuje żywioł ognia, powiązany ze słońcem, a tym samym z naszą mocą i siłą woli. Jeśli czakra splotu słonecznego jest w równowadze, czujemy się kompletni i mocno związani ze swoim „ja” (nie mylić ze zgubnym ego). Mamy zdrowe poczucie własnej wartości, nie wykraczamy jednak poza granicę i nie wykazujemy buty oraz pychy. Wiemy, po co jesteśmy na ziemi, czujemy się tożsami z naturą i odczuwamy wewnętrzny spokój. Czerpiemy ze świata materialnego w sposób zrównoważony, a jednocześnie rozwijamy duchowość i świadomość wyższej Jaźni.

Czakra splotu słonecznego daje nam poczucie siły i witalności. Jeśli jest zrównoważona, odczuwamy wigor każdego dnia, a wszelkie „problemy”, czy „oczekiwania” są dla nas naturalne i przyjmujemy je z pokorą, chodź działamy świadomie, by nas motywowały i nie dekoncentrowały.

 

Niedobór czakry splotu słonecznego

Jeśli energia czakr ogólnie jest w nierównowadze, będzie na tym cierpieć również czakra splotu słonecznego. Symptomem, który podpowie nam, że powinniśmy rozpocząć pracę z tą czakrą, jest długotrwałe poczucie słabej woli i kiepska samoocena. Czujemy strach i lęk, stajemy się melancholijni i brak nam energii do działania. Jednym słowem, wygasa w nas ogień. Jeśli jesteś z natury introwertykiem, ale mimo wszystko działasz, czujesz motywację, wszystko jest w porządku. Problem z czakrą jest wtedy, gdy zauważysz nadmierną, długotrwałą inercję, która Cię demotywuje i pozbawia wszelkiej mocy.

Każdy człowiek ma inną naturę swoich czakr. Zatem nie każdy dołek i chwilowy marazm będzie sygnalizował zaburzenia czakralne. Dlatego tak ważna jest świadomość i obserwacja siebie oraz rzetelna wiedza.

 

Czakroterapia i Psychologia Czakr [kurs on-line]

 

 

Nadmiar czakry splotu słonecznego

Co się dzieje, kiedy pojawia się nadmiar energii w czakry splotu słonecznego? Otóż Jeśli istnieje niedobór, musi istnieć również nadmiar. Kiedy pojawia się on w przypadku czakry trzeciej objawy widoczne są na pierwszy rzut oka. Jesteśmy długotrwale agresywni, roztargnieni oraz wykazujemy swego rodzaju nadaktywność podszytą złością i agresją. Nie ma w tym lęku, czy obaw, a raczej wściekłość i rozgoryczenie. Stajemy się również zbyt egocentryczni i mocno sfokusowani na sobie, pomijając uczucia innych.

 

Czakra sakralna – czyli emocje i seksualność

Jak zrównoważyć czakrę splotu słonecznego?

Praca z czakrami jest możliwa w każdym miejscu i czasie. Możemy o te ważne energie dbać codziennie odpowiednią dietą, czy określonymi rytuałami. Najważniejsze z nich, to:

 

Medytacja

Medytacja to jedna z najważniejszych praktyk w pracy z czakrami.

Podczas medytacji usiądź lub połóż się wygodnie. Możesz wykorzystać odpowiednie olejki eteryczne do pracy z czakrą spotu słonecznego, jak np. cytrynowy, lawendowy, rozmarynowy. Rozpocznij medytację od oddechu. Z każdym, świadomym wdechem kieruj energię w miejsce czakry trzeciej. Każdy wydech natomiast to wypuszczenie nagromadzonych w tej czakrze emocji i nadmiaru energii. W tym momencie możesz rozprowadzić na dłoniach olejek, i okrężnymi ruchami masować miejsce czakry trzeciej. Wyobraź sobie żółty punkt światła, który rośnie z każdym w wdechem, a maleje z każdym wydechem. Poświęć temu rytuałowi kilkanaście-kilkadziesiąt minut.

 

Joga

Praca nad czakrami to też na stałe związania z medycyną czakralną Joga. Poniżej przedstawiam Ci krótki filmik, który dobrze obrazuje pozycje jogaasan odpowiednie dla pracy nad czakrą splotu słonecznego.

Kamienie i kryształy

Kamienie mają moc! Są naturalne, emanują niezwykłą energią! Warto je mieć przy sobie podczas medytacji i rytuałów, a także otaczać się nimi w pomieszczeniach, gdzie przebywamy.

Aby wykorzystać odpowiednio moc kamieni podczas pracy z czakrą splotu słonecznego, należy je w czasie takiego rytuału kłaść bezpośrednio na czakrę. Dla czakry trzeciej odpowiednie będą: żółty topaz, cytryn, bursztyn, żółty agat oraz kwarc z rutylem.

 

Dieta

Zalecana jest dieta bazująca na świeżych owocach i warzywach, strączkach i zbożach. Nie spożywajmy mrożonego oraz puszkowanego jedzenia. Wyjątkiem są kiszonki oraz domowe przetwory, w które wkładamy własną, pozytywną energię <3.

 

 Kasia <3

Powiązane artykuły

Zostaw odpowiedź

prezent dla Ciebie

E-BOOK "Ajurweda w polskiej kuchni jesienią i zimą" w prezencie!

Zapisz się do mojego newslettera

[yikes-mailchimp form="1"]