Czakra serca – czyli kochaj i bądź kochana

czakra serca

Czakra serca – czyli kochaj i bądź kochana

Czakra serca to czakra, która, można powiedzieć, łączy wszystkie duchowe i fizyczne czakry. Jej centralne położenie, pomiędzy trzema czakrami u góry, a trzema na dole, świadczy o pewnym utrzymywaniu równowagi w całym ciele i umyśle. Ładunek czakry serca jest jednym z najważniejszych, bowiem dotyczy miłości – i tej spełnionej i niespełnionej. I tej do partnera, i tej do rodzica.

 

Czym jest czakra serca?

Czakra serca jest czakrą umiejscowioną w środku klatki piersiowej, tam, gdzie mieści się serce. Rozwija się w ciele człowieka między 4 a 7 rokiem życia.  Czwarta czakra jest zarządzana przez element powietrza i reguluje nasze serce, płuca i grasicę. Mówi się, że nasze serce jest domem Atmana, naszego najwyższego ja. Płuca odpowiadają za cyrkulację naszego oddechu. Jeśli oddychamy pełną piersią, jesteśmy spokojni i zrównoważeni. Funkcjonujemy w pełni tylko wtedy, kiedy jest miłość – do siebie, innych, od innych. Bez miłości nie ma poczucia bezpieczeństwa, a więc nasila się strach i lęk, które blokują nam nasz oddech. Dlatego tak ważna jest przede wszystkim miłość do siebie. Nie ma ona związku z egoizmem, a wręcz przeciwnie. Im bardziej siebie kochamy, tym więcej miłości przekazujemy innym. Tym jest właśnie zrównoważona czakra serca.

Sanskrycka nazwa czakry serca to Anahata. Słowo oznacza osobę niezranioną i niepokonaną. Równowaga czakry serca, czyli równowaga miłości w naszym życiu, daje nam nieograniczone poczucie bezpieczeństwa, niezależnie od sytuacji.

 

Czakra sakralna – czyli emocje i seksualność

Niedobór czakry serca

Ogólnie rzecz ujmując ważna jest równowaga wszystkich czakr, ażeby organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Czakra serca, jak już wspomniałam wyżej, mieści się w centrum i odpowiada za równowagę pomiędzy materią a duchem. Niedobór w czakrze serca potrzebuje miłości. Potrzebuje, gdyż bez niej prawidłowo nie funkcjonuje. Kiedy pojawia się niedobór energetyczny w tej czakrze, stajemy się odizolowani od świata, ale także od emocji. Mamy problem z dawaniem i braniem. Brakuje nam tez więzi z samym sobą, pojawia się też krytycyzm wobec siebie i innych. Nie potrafimy docenić i przyjąć miłości od innych, ponieważ czujemy, że na nią nie zasługujemy.

Mamy poczucie pustki, a z drugiej strony ją pogłębiamy. W takim przypadku koniecznie pracuj z czakrą serca, otwórz drzwi do miłości!

 

Nadmiar czakry serca

Objawia się w sposób dosyć oczywisty, a mianowicie nadmiernym dawaniem miłości i dążeniem do bycia w centrum uwagi. Osoby, które mają nadmiernie naładowaną energię w czakrze czwartej, są nachalne, nieustępliwe, robią wiele rzeczy na pokaz. Podnoszą innych na duchu, ale same potrzebują wsparcia.

Przyczyną takiego zachowania jest brak harmonii w domu rodzinnym. Szczególnie w kontekście miłości i dzielenia się nią. Energia miłości rodzicielskiej jest najsilniejsza i to ona mocno ładuje czakrę serca. Często stawiamy dziecko w centrum uwagi, jeśli chodzi o jego potrzeby fizjologiczne. Staramy się je zaspakajać: karmimy, myjemy. Pomijamy przy tym potrzeby emocjonalne, które są równie ważne, jak nie ważniejsze. Potrzeby dziecka komunikowane są w sposób dla nas często niezrozumiały. A więc nie wiemy, czemu dziecko płacze, skomle i wpada w furie. Nierzadko komunikuje ono nam potrzebę bezwarunkowej miłości i akceptacji. Jeśli ich nie dostanie, chce być w centrum, by otrzymać je od otoczenia w przyszłości.

To tylko jeden z przykładów, jak może działać energia czakry serca w przypadku nadmiaru i niedoboru”. Najważniejsza jest równowaga i obserwacja.

 

 Czakra serca i choroby wywołane przez jej nierównowagę 

Nierównowaga czakry serca często powoduje problemy z oddychaniem oraz z samym sercem. Pojawiają się niewydolności, astma, problemy z oskrzelami, ale także rak płuc, rak piersi oraz problemy związane z odpornością (grasica).

 

KANAŁ YOUTUBE STREFY OBFITOŚCI 

 

Jak przywrócić równowagę czakrze serca?

Zastanów się przez chwilę, ile jest w Tobie miłości. Dostrzeżesz to poprzez krótkie ćwiczenie:

  1. Czy akceptuję siebie fizycznie i psychicznie?
  2. Czy akceptuję innych, bez względu na to, co robią?
  3. Czy kocham życie?
  4. Czy biorę i daję miłość sobie i innym?
  5. Czy istnieje we mnie nadmierny krytycyzm?

Możesz odpowiedzi udzielić pisemnie. Jeśli szczerze przed sobą przyznasz, że nie kochasz życia, że ciągle Ci czegoś brakuje, że skupiasz się na niedoborach, a nie na tym, co masz, zacznij pracować z czakrą serca. Odbuduj swoją miłość i dawanie jej!

 

Draupadi i jej miłość do Kryszny, czyli czakra serca w praktyce 

W wielu starożytnych tekstach przeczytamy, jak to miłość jest w stanie uratować nas od przekleństwa. Może to być bezwarunkowa oraz bezwzględna miłość do Boga, żony, męża, siebie, czy świata.

Znana jest historia Draupadi, bohaterki największego eposu świata, Mahabharaty. Była znana z tego, że bezwzględnie wielbiła Krysznę i pałała do niego wielką miłością. Z powodu rodowych konfliktów, jak czytamy w powyższym eposie, Draupadi została upokorzona przez Kaurawów, Shakuni i Karnę. Książę Kaurava Dushasana próbował zdjąć jej sari, żeby ją upokorzyć i poniżyć przed publiką. Trzymając jedną ręką sari, a druga unosząc ku górze, prosiła Krysznę o interwencję. Niestety bezskutecznie. Kiedy uniosła obie ręce ku górze, wtedy Kryszna uratował ją oraz jej honor, sprawiając, że sari nieustannie się rozwijało i niemożliwe było jego zdjęcie, a tym samym upokorzenie kobiety.

Jak można rozumieć tę historię? Czakra serca to także bezwarunkowa miłość do Boga, która chroni nas przez złem tego świata. Nie chodzi tu jednak tylko o miłość do Boga. Chodzi o ogólną korzyść z miłości. Bez względu na to, do kogo jest kierowana, powinna wybrzmiewać prosto z serca. Ono już nas poprowadzi dalej, pod warunkiem, że czakra serca jest w równowadze.

 

Medytacje a czakra serca

Medytacja zawsze jest dobra na wszystko. Uspokaja umysł i równoważy przepływ energii we wszystkich czakrach. Pewne jest, że w przypadku czakry serca, zanim przystąpimy do medytacji, powinniśmy oczyścić swoje żale i blokady poprzez uświadomienie sobie tej miłosnej luki i przepracowanie jej. Zainteresuj się zatem narzędziem EFT, czy Radykalnym Wybaczaniem.

Wracając do medytacji. Usiądź wygodnie. Może to być siad skrzyżny lub japoński. Zamknij oczy. Pamiętaj, że czakra serca związania jest z żywiołem powietrza – a więc oddychaj. Niech Twoje barki i klatka piersiowa łagodnie się unoszą, a ty kieruj oddech i energię w okolice serca. Z każdym wdechem przynosisz sobie miłość Matki Natury do Ciebie, a z wydechem tę miłość oddajesz, by ponownie ją otrzymać.

Otwórz swoje serce i nie myśl o lęku. Wydarzy się, co się ma wydarzyć. Zdejmij zbroję, która nie pozwala Ci doświadczać miłości. Z każdym wdechem utwierdzaj się w przekonaniu, że kochasz i jesteś kochana. Łagodniejesz i promieniejesz. Otwierasz swoje drzwi. Niech oddech stanie się spokojniejszy, mniej głęboki, opanowany. Nie bój się, bo to strach sprawia, że „wali Ci serce”, osadź siebie tu i teraz i po prostu pozwól siebie kochać.

 

Kamienie, aromaterapia, joga dla czakry serca

Czakrę serca równoważymy również poprzez odpowiednio dobrane olejki eteryczne oraz siłę kamieni, czy jogę.

Olejki eteryczne – ylang-ylang, róża, geranium, lawenda, bergamotka.

Kamienie – turmalin zielony, szmaragd, jadeit, kwarc.

Jogaasana – wszystkie pozycje otwierające klatkę piersiową, przykładowa praktyka poniżej.

 

POZOSTAŁE CZAKRY

Czakra sakralna – czyli emocje i seksualność

 

Czakra splotu słonecznego – siła woli i wewnętrzna moc

 

Czakra gardła – Twój prawdziwy głos

Czakra trzeciego oka – nasz szósty zmysł

 

 

Przesyłam dużo miłości,

 

Katarzyna Kłyż

terapeutka i nauczyciel ajurwedy, psycholog i psychoterapeutka w procesie certyfikacji

Powiązane artykuły

Zostaw odpowiedź

prezent dla Ciebie

E-BOOK "Ajurweda w polskiej kuchni jesienią i zimą" w prezencie!

Zapisz się do mojego newslettera

[yikes-mailchimp form="1"]