Czakra serca – czyli kochaj i bądź kochana

czakra serca

Czakra serca to czakra, która, można powiedzieć, łączy wszystkie duchowe i fizyczne czakry. Jej centralne położenie, pomiędzy trzema czakrami u góry, a trzema na dole, świadczy o pewnym utrzymywaniu równowagi w całym ciele i umyśle. Ładunek czakry serca jest jednym z najważniejszych, bowiem dotyczy miłości – i tej spełnionej i niespełnionej. I tej do partnera, i tej do rodzica.

Czym jest czakra serca?

Czakra serca jest czakrą umiejscowioną w środku klatki piersiowej, tam, gdzie mieści się serce. Rozwija się w ciele człowieka między 4 a 7 rokiem życia.  Czwarta czakra jest zarządzana przez element powietrza i reguluje nasze serce, płuca i grasicę. Mówi się, że nasze serce jest domem Atmana, naszego najwyższego ja. Płuca odpowiadają za cyrkulację naszego oddechu. Jeśli oddychamy pełną piersią, jesteśmy spokojni i zrównoważeni. Funkcjonujemy w pełni tylko wtedy, kiedy jest miłość – do siebie, innych, od innych. Bez miłości nie ma poczucia bezpieczeństwa, a więc nasila się strach i lęk, które blokują nam nasz oddech. Dlatego tak ważna jest przede wszystkim miłość do siebie. Nie ma ona związku z egoizmem, a wręcz przeciwnie. Im bardziej siebie kochamy, tym więcej miłości przekazujemy innym. Tym jest właśnie zrównoważona czakra serca.

Sanskrycka nazwa czakry serca to Anahata. Słowo oznacza osobę niezranioną i niepokonaną. Równowaga czakry serca, czyli równowaga miłości w naszym życiu, daje nam nieograniczone poczucie bezpieczeństwa, niezależnie od sytuacji.

Niedobór czakry serca

Ogólnie rzecz ujmując ważna jest równowaga wszystkich czakr, ażeby organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Czakra serca, jak już wspomniałam wyżej, mieści się w centrum i odpowiada za równowagę pomiędzy materią a duchem. Niedobór w czakrze serca potrzebuje miłości. Potrzebuje, gdyż bez niej prawidłowo nie funkcjonuje. Kiedy pojawia się niedobór energetyczny w tej czakrze, stajemy się odizolowani od świata, ale także od emocji. Mamy problem z dawaniem i braniem. Brakuje nam tez więzi z samym sobą, pojawia się też krytycyzm wobec siebie i innych. Nie potrafimy docenić i przyjąć miłości od innych, ponieważ czujemy, że na nią nie zasługujemy.

Mamy poczucie pustki, a z drugiej strony ją pogłębiamy. W takim przypadku koniecznie pracuj z czakrą serca, otwórz drzwi do miłości!

Nadmiar czakry serca

Objawia się w sposób dosyć oczywisty, a mianowicie nadmiernym dawaniem miłości i dążeniem do bycia w centrum uwagi. Osoby, które mają nadmiernie naładowaną energię w czakrze czwartej, są nachalne, nieustępliwe, robią wiele rzeczy na pokaz. Podnoszą innych na duchu, ale same potrzebują wsparcia.

Przyczyną takiego zachowania jest brak harmonii w domu rodzinnym. Szczególnie w kontekście miłości i dzielenia się nią. Energia miłości rodzicielskiej jest najsilniejsza i to ona mocno ładuje czakrę serca. Często stawiamy dziecko w centrum uwagi, jeśli chodzi o jego potrzeby fizjologiczne. Staramy się je zaspakajać: karmimy, myjemy. Pomijamy przy tym potrzeby emocjonalne, które są równie ważne, jak nie ważniejsze. Potrzeby dziecka komunikowane są w sposób dla nas często niezrozumiały. A więc nie wiemy, czemu dziecko płacze, skomle i wpada w furie. Nierzadko komunikuje ono nam potrzebę bezwarunkowej miłości i akceptacji. Jeśli ich nie dostanie, chce być w centrum, by otrzymać je od otoczenia w przyszłości.

To tylko jeden z przykładów, jak może działać energia czakry serca w przypadku nadmiaru i niedoboru”. Najważniejsza jest równowaga i obserwacja.

Czakra serca i choroby wywołane przez jej nierównowagę 

Nierównowaga czakry serca często powoduje problemy z oddychaniem oraz z samym sercem. Pojawiają się niewydolności, astma, problemy z oskrzelami, ale także rak płuc, rak piersi oraz problemy związane z odpornością (grasica).

 

KANAŁ YOUTUBE STREFY OBFITOŚCI 

Jak przywrócić równowagę czakrze serca?

Zastanów się przez chwilę, ile jest w Tobie miłości. Dostrzeżesz to poprzez krótkie ćwiczenie:

  1. Czy akceptuję siebie fizycznie i psychicznie?
  2. Czy akceptuję innych, bez względu na to, co robią?
  3. Czy kocham życie?
  4. Czy biorę i daję miłość sobie i innym?
  5. Czy istnieje we mnie nadmierny krytycyzm?

Możesz odpowiedzi udzielić pisemnie. Jeśli szczerze przed sobą przyznasz, że nie kochasz życia, że ciągle Ci czegoś brakuje, że skupiasz się na niedoborach, a nie na tym, co masz, zacznij pracować z czakrą serca. Odbuduj swoją miłość i dawanie jej!

Draupadi i jej miłość do Kryszny, czyli czakra serca w praktyce 

W wielu starożytnych tekstach przeczytamy, jak to miłość jest w stanie uratować nas od przekleństwa. Może to być bezwarunkowa oraz bezwzględna miłość do Boga, żony, męża, siebie, czy świata.

Znana jest historia Draupadi, bohaterki największego eposu świata, Mahabharaty. Była znana z tego, że bezwzględnie wielbiła Krysznę i pałała do niego wielką miłością. Z powodu rodowych konfliktów, jak czytamy w powyższym eposie, Draupadi została upokorzona przez Kaurawów, Shakuni i Karnę. Książę Kaurava Dushasana próbował zdjąć jej sari, żeby ją upokorzyć i poniżyć przed publiką. Trzymając jedną ręką sari, a druga unosząc ku górze, prosiła Krysznę o interwencję. Niestety bezskutecznie. Kiedy uniosła obie ręce ku górze, wtedy Kryszna uratował ją oraz jej honor, sprawiając, że sari nieustannie się rozwijało i niemożliwe było jego zdjęcie, a tym samym upokorzenie kobiety.

Jak można rozumieć tę historię? Czakra serca to także bezwarunkowa miłość do Boga, która chroni nas przez złem tego świata. Nie chodzi tu jednak tylko o miłość do Boga. Chodzi o ogólną korzyść z miłości. Bez względu na to, do kogo jest kierowana, powinna wybrzmiewać prosto z serca. Ono już nas poprowadzi dalej, pod warunkiem, że czakra serca jest w równowadze.

Medytacje a czakra serca

Medytacja zawsze jest dobra na wszystko. Uspokaja umysł i równoważy przepływ energii we wszystkich czakrach. Pewne jest, że w przypadku czakry serca, zanim przystąpimy do medytacji, powinniśmy oczyścić swoje żale i blokady poprzez uświadomienie sobie tej miłosnej luki i przepracowanie jej. Zainteresuj się zatem narzędziem EFT, czy Radykalnym Wybaczaniem.

Wracając do medytacji. Usiądź wygodnie. Może to być siad skrzyżny lub japoński. Zamknij oczy. Pamiętaj, że czakra serca związania jest z żywiołem powietrza – a więc oddychaj. Niech Twoje barki i klatka piersiowa łagodnie się unoszą, a ty kieruj oddech i energię w okolice serca. Z każdym wdechem przynosisz sobie miłość Matki Natury do Ciebie, a z wydechem tę miłość oddajesz, by ponownie ją otrzymać.

Otwórz swoje serce i nie myśl o lęku. Wydarzy się, co się ma wydarzyć. Zdejmij zbroję, która nie pozwala Ci doświadczać miłości. Z każdym wdechem utwierdzaj się w przekonaniu, że kochasz i jesteś kochana. Łagodniejesz i promieniejesz. Otwierasz swoje drzwi. Niech oddech stanie się spokojniejszy, mniej głęboki, opanowany. Nie bój się, bo to strach sprawia, że „wali Ci serce”, osadź siebie tu i teraz i po prostu pozwól siebie kochać.

Kamienie, aromaterapia, joga dla czakry serca

Czakrę serca równoważymy również poprzez odpowiednio dobrane olejki eteryczne oraz siłę kamieni, czy jogę.

Olejki eteryczne – ylang-ylang, róża, geranium, lawenda, bergamotka.

Kamienie – turmalin zielony, szmaragd, jadeit, kwarc.

Jogaasana – wszystkie pozycje otwierające klatkę piersiową, przykładowa praktyka poniżej.

 

Dowiedz się więcej o  pozostałych czakrach:

Czakra podstawy, korzenia- co ma wspólnego ze światowym chaosem?

Czakra sakralna – czyli emocje i seksualność

Czakra splotu słonecznego – siła woli i wewnętrzna moc

Czakra gardła – Twój prawdziwy głos

Czakra trzeciego oka – nasz szósty zmysł

Czakra korony – źródło połączenia z najwyższa jaźnią

Przesyłam dużo miłości,

 

Katarzyna Kłyż

terapeutka i nauczyciel ajurwedy, psycholog i psychoterapeutka w procesie certyfikacji

Related Posts

Leave a Reply

prezent dla Ciebie

E-BOOK "Ajurweda w polskiej kuchni jesienią i zimą" w prezencie!

Zapisz się
do mojego newslettera