Czakra gardła – Twój prawdziwy głos

Czakra gardła to piąta czakra w układzie czakralnym. Ma związek z naszą wewnętrzną prawdą – o sobie przede wszystkim. To ona odpowiada za jakość naszej komunikacji – „zawsze, kiedy próbujesz coś powiedzieć, pozwalasz temu, co jest wewnątrz na wydostanie się na zewnątrz” – można przeczytać w (świetnej zresztą) książce dr Anodei Judith „Naładuj swoje czakry”. Czy zatem mówienie prawdy oraz życie w zgodzie ze sobą to sposób na harmonijną energię w czakrze piątej? Zawsze, kiedy chcemy wyrazić siebie, naprawdę to robimy? Czy chcemy jednak dopasować się do istniejącego świata?

 

Czym jest piąta czakra gardła?

Czakra piąta mieści się w zagłębieniu pomiędzy szyją o obojczykiem. Jest pierwszą czakrą duchową – poprzednie, nazywane bardziej fizycznymi, a czakra serca, je łącząca, zostały opisane w innych artykułach. Jej sanskrycka nazwa to Vishuddha. Jest nie tylko związania z gardłem, ale także z językiem, ustami, policzkami, szczęką i uszami, a także z tylną i dolną częścią szyi, a nawet z ramionami. Jej obszar       oddziaływania to przestrzeń od obręczy barkowej, poprzez szyję do podbródka, wzdłuż odcinka szyjnego kręgosłupa aż do podstawy czaszki. To oddziaływanie ma związek z tym, że Vishuddha związana jest z czakrą drugą, czyli czakrą sakralną (o niej przeczytasz tutaj). W czakrze sakralnej powstaje nasza kreatywność, a czakra gardła jest jej „wykonawcą” – wyrażaniem kreatywności na zewnątrz.

 

Czym jest Vishuddha?

To sanskryckie słowo oznacza OCZYSZCZENIE. Poprzez uwolnienie swoich prawd, emocji, żalu, złości, a nawet pretensji, oczyszczamy siebie i formujemy drogę do pełni szczęścia. Oczyszczamy to, co niepotrzebne, dając miejsce na to, co potrzebne.

 

Niedobór czakry gardła

Niedobór czakry gardła jest bezpośrednio związany ze stanem, kiedy słuchamy więcej niż mówimy. Często obserwuje się osoby, które z jakichś powodów nie wyrażają swoich opinii. Nie mam na myśli sytuacji, że każdy powinien zawsze mówić, to, co widzi, to, co słyszy, komentować i mówić od rzeczy (ma to wtedy związek z nadmiarem czakry piątej). Chodzi bardziej o sytuacje, w których każdy z nas się znalazł. Dobrym przykładem jest tutaj pytanie o podwyżkę.

Wyobraź sobie, że od dłuższego czasu czujesz, że w pracy jesteś zbyt nisko wynagrodzona/y. Robisz listę spraw, które chciałabyś omówić z szefem. Wiesz, że otrzymałaś więcej obowiązków po koleżance, która odeszła, ale nikt tego nie wziął pod uwagę. Lista argumentów „ZA” podwyższą robi się coraz dłuższa. Z drugiej zaś strony Twój szef znany jest raczej ze skąpstwa niż rozrzutności. Boisz się, więc, że gdy staniesz z nim twarzą w twarz podczas rozmowy o podwyżce, jedno zdanie szefa zdeklasuje Twoje 40 argumentów.

 

Tutaj pojawia się także problem z pewnością siebie

Zdecydowaną przeszkodą, która stoi nam na drodze do lepszej pensji jest niedobór czakry gardła – problem z wyrażaniem ważnych rzeczy na zewnątrz. Problem z komunikacją o sprawach kluczowych, podstawowych, leżących u fundamentów naszego życia.

Przykłady niedoborów czakry gardła można mnożyć. Nie chcemy powiedzieć przyjaciółce, o tym, że nas zraniła, gdyż boimy się, że przyjaźń nie przetrwa tej próby. Nie chcemy powiedzieć dziecku/mężowi/mamie o poważnej chorobie. Wolimy milczeć, nie wchodzić w dyskusję pozornie „odpuszczamy”, a ładunek energetyczny rośnie, by potem odzwierciedlić się w blokadach na poziomie energii i wywołać chorobę.

 

Nadmiar czakry gardła

Nadmiar czakry gardła wygląda z kolei odwrotnie. Mówimy za dużo, a nasze wypowiedzi są czasami pozbawione sensu. Wydatkujemy swoją energię niepotrzebnie. Chcemy przekrzyczeć drugą osobę swoimi prawdami, które okazują się nierzadko tylko słowami. Często nie czujemy tego, co mówimy, ale chcemy być akceptowani w środowisku, w którym żyjemy i wygłaszamy teorie, które zwyczajnie nie rezonują z nami.

Wyobraź sobie sytuację, w której rozmówca nr 1 zaczął wątek w rozmowie z rozmówcą nr 2. Rozmówca nr 1 mówi dużo, krzyczy, unosi się i nie dopuszcza do siebie prawdy rozmówcy nr 2. Wie, że prawda może nieść ze sobą słowa tak silne, że rozmówca nr 1 nie byłby w stanie po prostu unieść tego na swoich barkach. Dlatego zagłusza prawdę nadmierną energią czakrą gardła.

Istotne są zatem dwie strony barykady  – komunikacja działa w dwie strony – słuchamy i mówimy.

 

Blokady a czakra gardła

Blokowanie się energii czakry gardła znają niemal wszyscy. Niemal każdego z nas dotknęła sytuacja, w której Nas „zatkało” „odebrało” mowę. Często mamy problemy, opisane powyżej, ale skąd one się biorą?

Wiele takich blokad jest skutkiem błędnej komunikacji z najbliższymi w dzieciństwie. Kiedy mama lub tata mówi do dziecka „nie krzycz tak, bo nie mogę Ciebie słuchać”, „na pewno kłamiesz, wiele razy już to robiłeś”, „na pewno Ania ni zabrała Ci zabawki, nie ściemniaj”, albo „dostaniesz lanie jak zbijesz wazon!” – takie i podobne komunikaty kierowane do dziecka mają tylko jeden skutek: powolne blokowanie bycia sobą, wyrażania siebie, komunikacji i mówienia prawdy. Co robią dzieci, gdy chcą mimo wszystko osiągnąć swój cel? Kłamią. Nastolatka kłamie, że była u koleżanki, a w rzeczywistości spacerowała z chłopakiem, którego nie akceptują rodzice, po parku. Czterolatek nie powie, że zbił wazon, bo mama da klapsa, więc będzie kłamał, że sam spadł.

To są z pozoru trywialne sytuacje, ale nie dla dzieci. Dla nas dorosłych to nieistotne kwestie. Każdy jednak przeżywa problemy i troski dostosowane do swojego etapu rozwoju, wieku i stanu emocjonalnego.

Sytuacje, które naprawdę zdarzają się często w codziennych relacjach w wielu domach mają wpływ na naszą tożsamość – ta budowana jest w dzieciństwie. Warto zatem pracować nad komunikacją z własnym dzieckiem i nie powielać błędów (nieświadomych!) babć, czy mam.

 

Mówienie prawdy

Równie istotnym zagadnieniem dotyczącym czakry gardła jest mówienie prawdy. Prawdy, jeśli ktoś nas zapyta o zdanie.

Albo jeśli przyczyniliśmy się do spowodowania wypadku samochodowego. Lub o emocjach, które przeżywamy, a także tych, które ukrywamy i chcemy, by ich nie było.

Dr Anodea Judith zwraca uwagę na pewną ważną rzecz. Mówmy prawdę „od siebie”, a nie „o tobie”. Zamiast „jesteś krzykaczem i furiatem”, powiedz „nie czuję się komfortowo, kiedy krzyczysz”; zamiast: „nie mogę Cię już znieść”, powiedz „kocham Cię, ale potrzebuję więcej przestrzeni dla siebie”.

Mówienie swojej prawdy często nie jest możliwe np. w pracy, na przyjęciu. Po prostu nie wypada. I absolutnie nie chodzi o narzucanie się swoimi opiniami, czy nadgorliwe zagadywanie i wypowiadanie własnych przemyśleń. Często nawet w najmniejszym stopniu nie możemy wyrazić siebie w miejscu, w których pracujemy, a np. czujemy taką potrzebę, aby nasze myśli usłyszały światło dziennie. Taka okoliczność dotyczy każdego z nas.

Energia wynikająca z potrzeby wyrażenia siebie może się skumulować i znaleźć ujście w mniej przyjemny sposób, jeśli nad nią nie zapanujemy i nie będziemy pracować z energią.

 

Choroby wywołane blokadami czakry gardła

Fizycznie czakra gardła związania jest nie tylko z gardłem, ale również z tchawicą, kręgami szyjnymi, ustami, językiem, zębami, przełykiem, dłońmi, barkami i ramionami.

Dolegliwości, które mogą być związane z blokadami czakry gardła to m.in. ból gardła, choroby tarczycy, choroby zębów, dziąseł, sztywność karku, skolioza, choroby węzłów chłonnych.

 

Jak przywrócić równowagę w czakrze gardła?

Przede wszystkim naucz się mówić prawdę. O sobie, o chwili. Znajdź złoty środek pomiędzy nachalnym mówieniem, a wyrażaniem siebie.

Zadaj sobie następujące pytania:
 1. Czy jestem w pewni gotowa wyjawić prawdę, którą zataiłam?
 2. Czy jestem w stanie szczere porozmawiać z partnerem/przyjaciółką, o tym, co czuję?
 3. Czy próbuję przekrzykiwać swoich rozmówców?
 4. Czy „wiem wszystko najlepiej”?
 5. Czy wypowiadam się w tematach, na których się nie znam?
 6. Czy chcę poznać prawdę o sobie?

Jeśli chcesz, odpowiedz na te pytania pisemnie, a następnie przeczytaj, co na ten moment masz sobie do powiedzenia i wyciągnij wniosek J.

 

Medytacja czakry gardła

O medytacji pisałam już dużo wcześniej, przy każdym artykule o konkretnej czakrze. Medytacja zawsze jest dobra na wszystko. Uspokaja umysł i równoważy przepływ energii we wszystkich czakrach. Najbardziej energetyczne słowo, które określa czakrę gardła to „MÓWIĘ”.

Usiądź wygodnie. Może to być siad skrzyżny lub japoński. Zamknij oczy. Pamiętaj, że czakra serca związania jest z elementem dźwięku, więc w przypadku takiej medytacji wypowiadaj słowa na głos. Niech Twoje barki i klatka piersiowa łagodnie się unoszą, a ty kieruj oddech i energię w okolice gardła. Z każdym wdechem przyjmujesz prawdę o świecie do siebie, z wydechem ją wypowiadasz, by zrównoważyć tę relację.

Otwórz swoje gardło i nie myśl o blokadach z dzieciństwa. Nad gardłem nakreślaj okręgi zgodne z ruchem wskazówek zegara, wyobrażając sobie, że okrąg przybiera kolor jasnoniebieski. Możesz przyłożyć jeden z kamieni odpowiadający czakrze gardła, jak turkus, kalcyt akwamaryn.

 

Kamienie, aromaterapia, joga dla czakry gardła

Czakrę gardła równoważymy również poprzez odpowiednio dobrane olejki eteryczne oraz siłę kamieni, czy jogę.

 

Olejki eteryczne – lawenda, hyzop, rumianek, rozmaryn

Kamienie – turkus, kalcyt, akwamaryn, niebieski topaz

Jogaasana – pozycja krowy-kota, mostek, świeca, pozycja girlandy.

 

Z miłością,

 

Kasia

 

Powiązane artykuły

3 Responses
 1. Anna

  Czytam z bolącym po raz setny gardłem i w końcu gotowa. Ułożyło mi się w głowie. Dziękuje!

 2. Milena

  Mocno się zgadza ze mną. Astrologicznie też- mam Saturna w 3. domu. Późno też zaczęłam mówić w wieku trzech lat. Co do chorób, to na pewno mam chorą tarczycę…a z niedawnych, to akurat teraz mam zapalenie gardła. Mocne. Jest całe czerwone. Ledwo mówię. Myślę, że ma to związek z moim sąsiadem z którym się nie dogaduję. Ostatnio wystąpiła między nami ostra kłótnia tylko, że on głównie mówił i to bardzo niemiłe rzeczy. A ja nic. Pluł w moją stronę. Groził. Policja mało zainteresowana… Tak czy inaczej cierpię podwójnie- fizycznie i psychicznie.

Zostaw odpowiedź

prezent dla Ciebie

E-BOOK "Ajurweda w polskiej kuchni jesienią i zimą" w prezencie!

Zapisz się do mojego newslettera

[yikes-mailchimp form="1"]