BAŃKI CHIŃSKIE – NA CO POMAGAJĄ? JAK JE STAWIAĆ?

bańki chińskie

Bańki chińskie przeżywają obecnie swój renesans. Coraz częściej obserwuję, jak młodzi ludzie odszukują informacji na temat stawiania baniek i z nieukrywaną ciekawością próbują stosować tę terapię w domu. Bardzo cieszy mnie taki stan rzeczy, bo to genialna i skuteczna metoda znana od tysięcy lat. Chcę jednak, jako terapeutka, napisać kilka słów na ich temat. Rozwiać wątpliwości i podać przykłady dolegliwości, przy których bańki z pewnością przyniosą ulgę, ale także kilka przeciwskazań i wskazówek do ich bezpiecznego stosowania.

 

Trochę historii

Stawianie baniek, jako metoda terapii diagnostycznej i leczniczej, znana jest od około 4-5 tysięcy lat. Była znana już w Babilonie oraz Starożytnym Egipcie, choć jej ojczyzną są Chiny. Korzystał z niej również Hipokrates. W czasach nowożytnych bańki były stosowane zarówno przez wiejskich znachorów, jak i w oficjalnych placówkach medycznych.

Późniejsza ekspansja i propagowanie leczenia antybiotykami, rozwój farmakoterapii spowodowały, że bańki na jakiś czas odchodziły w zapomnienie. Stosowaniem tej terapii zajmowali się wówczas nieliczni lekarze terapii naturalnych. Obecnie stawianie baniek przechodzi renesans. Jaki jest tego powód? Oceńcie sami, choć uważam, że to temat do długiej debaty.

 

Diagnostyka poprzez stawianie baniek chińskich

Mało kto wie, że bańki nie służą jedynie do leczenia konkretnych dolegliwości. Stosuje się je również do diagnozy, a następnie leczenia schorzenia. Poprzez postawienie bańki można określić, który narząd lub narządy nie pracują prawidłowo. Rozpoznaje się stany zaognione i dzięki temu dobiera odpowiedni rodzaj terapii.

 

Na co stawiać bańki?

W zasadzie na wszystko! Otóż właśnie. Przyzwyczailiśmy się do stawiania baniek wyłącznie z powodu przeziębienia, grypy, czy zapalenia płuc. W przypadku tych schorzeń wartość terapii jest nieoceniona.

 

Jednak bańki chińskie służą również do leczenia innych schorzeń, poniżej zaprezentuję niektóre z nich:

  • Bóle głowy,
  • Szumy uszne,
  • Zapalenie ucha,
  • Zapalenie płuc,
  • Choroby układu oddechowego,
  • Niedociśnienie tętnicze,
  • Nadciśnienie tętnicze,
  • Choroby wątroby i pęcherzyka żółciowego,
  • Zaparcia i choroby jelit,
  • Zwyrodnienia stawów,
  • Reumatyzm,
  • Zaburzenia miesiączkowania,
  • Zespół jelita drażliwego,

 

Uwierzcie, że to tylko niektóre ze schorzeń, których leczenie można wspomagać lub całkowicie wyleczyć poprzez stawianie baniek. Oczywiście każdorazowo diagnozę schorzenia powinien postawić terapeuta lub lekarz, a później dobrać odpowiedni sposób postawienia baniek, jednak część z ustawień możemy spokojnie wykonać w domu.

 

Jak stawiać bańki chińskie?

Tak jak wspomniałam wyżej, stawianiem baniek powinien zająć się specjalista. Przynajmniej na pierwszej wizycie. W naszym ciele znajdują się różne punkty terapeutyczne, których nieprawidłowe drażnienie może pogorszyć nasz stan. Tylko prawidłowo przeprowadzona terapia będzie skuteczna.

Można jednak skorzystać z porad terapeuty na wizycie i poprosić o krótki instruktaż. Wówczas możemy postawić je sobie w domu, po uprzednim „szkoleniu” lub w nagłych wypadkach, np. w przypadku przeziębienia.

W przypadku przeziębienia, bańki stawia się zazwyczaj wzdłuż kręgosłupa po obu stronach. Podczas jednorazowej sesji można postawić nawet kilkadziesiąt baniek, ale to zależy od budowy pacjenta oraz od zaawansowania choroby. Zazwyczaj wystarczy około 12- 14 baniek, a jeśli chory jest nieco tęższy, 16-18. Należy pamiętać, że NIE WOLNO stawiać baniek na kościach, w tym na kręgosłupie.

Ja stawiam bańki w sposób klasyczny, z użyciem ognia. Według znawców i propagatorów tej metody dodatkową zaletą baniek ogniowych jest fakt, że mają wyższą temperaturę, a ciepło w przypadku wielu dolegliwości działa terapeutycznie.

Osoba, która ma stawiane bańki powinna przebywać z ciepłym pomieszczeniu. Chorego nie trzeba smarować olejkiem. Powinien położyć się na brzuchu z rękoma wzdłuż tułowia. Bańkę należy uchwycić w dłoni, którą nie piszemy, natomiast we wiodącej dłoni powinien znajdować się kwacz. Końcówkę kwacza owijamy watą i zaciskamy. Namaczamy w denaturacie, po czym podpalamy. Starając się nie dotykać rantów bańki, wkładamy kwacz do bańki i wykonujemy dwa, trzy okrężne ruchy, po czym natychmiast umieszczamy bańkę w konkretnym miejscu. UWAGA! NIGDY NIE TRZYMAJ KWACZA NAD CHORYM, TĘ CZYNNOŚĆ WYKONUJ POZA MIEJSCEM, GDZIE LEŻY PACJENT.

Po aplikacji chory musi pozostać na kilkanaście minut w pozycji leżącej, najlepiej przykryty kocem. Bańki najlepiej stawiać wieczorem, aby chory mógł zaraz po zabiegu udać się na wieczorny spoczynek. Nie wolno w tym czasie otwierać okien i przebywać w przeciągu!

UWAGA! Jeśli po aplikacji baniek wieczorem, następnego ranka nie będziesz wydziała poprawy, a gorączka Ci wzrośnie, prawdopodobnie problem temperatury wynika z innej przyczyny. Tak jak pisałam wyżej – bańki też służą do diagnostyki!

Im szybciej postawisz bańki, tym lepiej, jednak jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się ze swoim lekarzem, ale tylko z takim, który zna dobrze zasady terapii bańkami. W przeciwnym razie możesz otrzymać sprzeczne informacje.

 

Bańki chińskie próżniowe

Bańki próżniowe są obecne na rynku od jakiegoś czasu i są dobrą alternatywą do tradycyjnych baniek ogniowych. Jeśli masz obawy przed stosowaniem ognia w celu uzyskania ciśnienia, śmiało możesz użyć baniek próżniowych.

Ich działanie jest bardzo podobne. Różnica polega na tym, ze nie wytwarzają ciepła, a jest ona dodatkowym atutem w przypadku np. stawiania baniek podczas przeziębienia. Nie zmienia to jednak faktu, że bańki próżniowe są wciąż niemal tak samo skuteczne. Są zdecydowanie bardziej rekomendowane dla małych dzieci, ponieważ można kontrolować ciśnienie, które wytwarza się w bańce.

 

Przeciwskazania

Wbrew powszechnej opinii nadciśnienie tętnicze czy reumatyzm nie są przeciwskazaniem do stawiania baniek. Terapeuta musi jednak dobrze ocenić stan zdrowia pacjenta, by móc dobrać odpowiedni zabieg. W wielu przypadkach bańki są wręcz pomocne w leczeniu nadciśnienia, czy reumatyzmu. Mimo to w kilku przypadkach powinno się z baniek zrezygnować.

 

Kiedy nie należy stawiać baniek?

  • Nie należy stosować ich u kobiet do 4 miesiąca ciąży – istnieje według badań ryzyko poronienia,
  • Osoby, które regularnie zażywają aspirynę, czy piją duże ilości herbaty z imbirem, powinny odstawić preparaty na kilka dni przed zabiegiem,
  • Przeciwskazaniem są nowotwory, ale tylko w miejscach na skórze, pod którą znajduje się nowotwór,
  • Nie wolno stawiać baniek w przypadku ciężkiego przebiegu gruźlicy.

Powiązane artykuły

Zostaw odpowiedź

prezent dla Ciebie

E-BOOK "Ajurweda w polskiej kuchni jesienią i zimą" w prezencie!

Zapisz się do mojego newslettera

[yikes-mailchimp form="1"]