Ajurweda w praktyce – triki Ajurwedy zmieniające życie!

Ajurweda w praktyce – kilka trików ajurwedyjskich, które zmienią wiele

 

Ajurweda w praktyce – czyli jestem człowiekiem i nic, co ludzkie, nie jest mi obce. A zatem wiem, bo sama doświadczam tego stanu, że jeśli w grę wchodzi poznanie czegoś nowego, łatwiej przekonać się o tym, że to owo jest wartościowe, poprzez szybkie i skuteczne triki. Ajurweda jest oczywiście medycyną holistyczną, skuteczną i długoterminową – polegającą głównie na profilaktyce niż interwencjach. Ale jest kilka smaczków, trików, które możesz wprowadzić od zaraz, by zauważyć efekt już po kilku dniach!

 

 

Pranajama – życiodajny oddech

Ajurweda w praktyce: Pranajama - życiodajny oddech
Ajurweda w praktyce: Pranajama – życiodajny oddech

 

Pranajama – czyli kontrola oddechu dosłownie, a bardziej metaforycznie praktyka technik oddechowych. W Ajurwedzie mówi się, że jeśli nie potrafisz kontrolować swojego oddechu, nie potrafisz również kontrolować swojego życia. A więc regularna praktyka pranajamy przyniesie Ci nie tylko kontrolę nad tym strumieniem i przepływem prany, czyli energii życiowej, ale z dużym prawdopodobieństwem zniweluje ryzyko nerwicy, lęków, stresu i chorób serca, a także uspokoi trawienie. Jak zacząć?

Ajurweda od podstaw – czyli jak zacząć?

W prosty sposób.

  1. Znajdź ciche miejsce, może być to miejsce w domu, w lesie.
  2. Usiądź w pozycji siadu albo japońskiego, a najlepiej w pozycji półlotosu. Może być siad skrzyżny.
  3. Kręgosłup utrzymuj w pozycji prostej, nie garb się. Możesz skorzystać z poduszki i na niej usiąść, będzie Ci być może łatwiej wykonać siad.
  4. Kiedy już jesteś w wygodnej pozycji, weź trzy głębokie oddechy – wdech i wydech. Niech one będą głębokie i powolne. Kieruj powietrze do swojej przepony, niech klatka piersiowa porusza się jedynie delikatnie.
  5. Kiedy już wykonasz oddechy, możesz zacząć praktykę np. oddechu naprzemiennego.
  6. Lewą dłoń połóż swobodnie na kolanie, prawą dłonią będziesz zatykać nozdrza.
  7. „Schowaj palce: wskazujący, środkowy i mały – uniesione zostają tylko kciuk i palec serdeczny.
  8. Następnie zatkaj kciukiem prawe nozdrze, wykonaj pełny, powolny wdech lewym nozdrzem, od razu zatkaj lewe nozdrze palcem serdecznym i wypuść powietrze prawym nozdrzem. I tak naprzemiennie przez około 5-10 minut.
  9. Nabierzesz wprawy z czasem, na początku po prostu spróbuj wykonywać te czynności.

 

Dinacharya – skarb Ajurwedy

Ajurweda w praktyce: Dinacharya - rutyna dnia codziennego
Ajurweda w praktyce: Dinacharya – rutyna dnia codziennego

Z doświadczenia mojego i moich klientek mogę śmiało powiedzieć, że Dinacharya to skarb Ajurwedy. Już wprowadzenie samej rutyny dnia codziennego spowoduje ogromne zmiany. Elementami rutyny są m.in.

  • wczesne wstawanie o tej samej porze,
  • poranna toaleta,
  • joga,
  • masaż,
  • prysznic,
  • zjedzenie śniadania,
  • ustalenie pór posiłków,

Jeśli będziesz wykonywała je w określonej kolejności, w podobnym czasie codziennie, działania szybko przyniosą rezultat. Z reguły działamy w chaosie kompletnie o tym nie wiedząc. Kiedy wprowadzimy odrobinę regularności do naszego porządku dnia, poczujemy się bezpieczniej, spokojniej a nasz umysł nie będzie nadaktywny.

 

Olejowanie ciała

Ajurweda w praktyce: Masaż olejowy
Ajurweda w praktyce: Masaż olejowy

Ajurweda w praktyce to także masaż. Kolejnym, niezwykle ważnym zabiegiem a jednocześnie bardzo przyjemnym, jest olejowanie ciała. Olejowanie ciała oddziałuje na nas i fizycznie i duchowo. Uciskanie ciała z użyciem ciepłego oleju, zwłaszcza w naszej szerokości geograficznej, jest zdumiewająco skuteczne i przynosi efekty bardzo szybko. Jakie działanie ma masaż olejowy?

  • Przede wszystkim reguluje ruch płynów w ciele, przez co zapobiega a wcześniej leczy zastoje limfatyczne.
  • Ujędrnia skórę i obniża ryzyko chorób skóry.
  • Przyspiesza wydalanie toksyn.
  • Harmonizuje pracę narządów poprzez uciskanie punktów marma.
  • Ma uspokajający wpływ na umysł, po prostu odpręża, usuwa napięcia.

 

Jak wykonać automasaż?

Najlepiej siedząc z wyciągniętymi nogami do przodu. Odradza się wykonywać masaż na stojąco, przynajmniej w większości.

Należy przygotować sobie ciepły olej. Dla Kaphy będzie dobry olej z gorczycy lub uniwersalny sezamowy, dla Pitty kokosowy lub oliwa z oliwek, a Vaty w zasadzie każdy.

Automasaż wykonujemy na podłodze, rozpoczynając od nóg. Każdy ruch góra dół powtarzamy 5 razy. Podgrzany olej wylewamy na jedną nogę i obiema rękami z góry na dół mocno masujemy. Następnie wykonujemy ruch „szczypanie” – czyli podszczypywanie skóry na całej nodze. Następnie bokiem dłoni uderzamy w tłuszcz i mięśnie omijając kości. Kolejny ruch to uciskanie całą dłonią z góry na dół, na samym końcu powtarzamy pierwszy ruch. Potem druga noga i analogicznie całe ciało. Stawy masujemy okrężnymi ruchami. Omijać kości i piersi. Brzuch masować kolistymi ruchami.

Wykonując taki masaż regularnie, przynajmniej 3 razy w tygodniu już po 3 tygodniach zmieni się skóra, nasze samopoczucie.

Ajurweda ma w swoich zasobach również inne masaże, jak masaż twarzy, który świetnie wpływa na młody wygląd skóry. Ważny jest również masaż głowy, który z jednej strony działa na poprawę jakości włosów, a z drugiej uspokaja umysł, i podnosi uczucie relaksu.

 

Jaki olej do ciała wybrać? Dlaczego warto olejować ciało?

Podsumowanie 

W zasobach Ajurwedy jest bardzo dużo Ajurwedyjskich trików, po których wprowadzeniu odczujemy znaczącą poprawę zdrowia. Ajurweda to nie pójście na łatwiznę – to proces zmian i ich obserwacja. Darmowe i dostępne środki jak pranajama, dinacharya, czy olejowanie ciała (no, w przypadku olejowania musisz kupić olej jeszcze zanim podejmiesz kosztowne terapie, potrafią czynić cuda. Szczególnie zachęcam do próby organizacji swojego dnia, o którym wspominam na kursie Podstawy Ajurwedy – czyli jak zacząć? 

 

 

Kurs Konsultanta Ajurwedy
Kurs Konsultanta Ajurwedy

Powiązane artykuły

Zostaw odpowiedź

prezent dla Ciebie

E-BOOK "Ajurweda w polskiej kuchni jesienią i zimą" w prezencie!

Zapisz się do mojego newslettera

[yikes-mailchimp form="1"]